با سخت‌ترشدن سیاست‌های مهاجرتی اتحادیه اروپا، تمرکز بر گزینه‌های مهاجرت‌های قانونی افزایش یافته است. در طرح تازۀ اتحادیه اروپا، روی گزینۀ مهاجرت قانونی و افزایش زمینه‌های آن تأکید بیش‌تر شده است.

ویزای کار یکی از راه‌های مهاجرت قانونی به اتحادیه اروپاست که کشورهای گوناگون در حال بررسی قوانین‌شان در این باره هستند، اما کارت آبی گزینه‌یی‌ست که این روزها بیش‌تر مورد توجه قرار گرفته است.

بیش‌تر کشورهای اروپایی این کارت را صادر می‌کنند؛ اما هرکدام قوانین خودشان را دارند. آلمان از جمله کشورهایی‌ست که از سال‌ها پیش صدور این کارت را آغاز کرده؛ اما تاکنون کم‌تر مورد توجه بوده است.

کارت آبی به افرادی که مهارت‌های بالای شغلی و مدارک‌ لازم در زمینۀ آموزش و تخصص داشته باشند، داده می‌شود. قانون آلمان اما فرصت دیگر نیز در بارۀ مهارت‌های شغلی در نظر گرفته است. مانند این‌که اگر فرد درخواست‌کننده مدرک آموزشی و تخصصی نداشته باشد، تجربه‌اش می‌تواند به ‌عنوان بخش تخصص در این زمینه شمار شود؛ اما او باید ثابت کند که دست‌کم ۱۰ سال در این شغل کار کرده و تجربه دارد.

در آلمان بسیاری از پناه‌جویان از طریق کارت آبی توانسته‌اند حتی اقامت دایمی این کشور را به ‌دست آورند.

کندو، شهروند هند، از جوانانی‌ست که توانسته کارت آبی آلمان را به‌ دست آورد. او هم‌اکنون در یکی از شرکت‌های آلمانی کار می‌کند.

افرادی با مهارت‌های شغلی در بخش‌های فناوری معلوماتی، کمپیوتر، مهندسان ساختمانی، پزشکان و نرس‌ها، شانس بیشتری برای گرفتن این کارت دارند.

آندریا برین کامان، مسئول توزیع کارت آبی اتحادیه اروپا توزیع کارت آبی از سوی این اتحادیه را فرصت بزرگی می‌خواند و می‌گوید:«خوبی این کارت این است که افراد می‌توانند زود صاحب شغل و کار شوند.»

او که در یک برنامۀ آموزشی برای دریافت‌کننده‌گان کارت آبی سخن می‌زد، می‌گوید، درخواست‌کننده‌گان این کارت باید در بارۀ قوانین آلمان و سایر مقرره‌های کار آموزش ببینند، در غیر آن با مشکل روبه‌رو خواهند شد.

ماری، دیگر بانویی‌ست که از یک انجمن آموزشی، دارنده‌گان کارت آبی را کمک می‌کند تا بتوانند به ‌گونۀ بهتر از مزیت‌های آن استفاد کنند. او به سلام‌وطندار می‌گوید:«برخی آن‌ها از کشورهای اروپایی می‌آیند که خیلی مشکل ندارند، اما آن‌هایی که خارج از اتحادیه اروپا می‌آیند، برای‌شان خیلی مشکل است. آن‌ها در نخست با زبان انگلیسی صحبت می‌کنند، بیش‌تر با خانواده‌های‌شان می‌آیند، تنها خودشان نیستند باید به خانواده و کودکان‌شان نیز رسیده‌گی شود. در شغل‌های مختلف می‌توانند این کارت را به‌دست آورند؛ مثلن کمپیوتر ساینس، فزیک و حتی علوم سیاسی. ما به آن‌ها کمک می‌کنیم تا خوب‌تر به زنده‌گی‌شان ادامه دهند.»

معاش خوب و نیز مدرک قرارداد با یک نهاد اروپایی، از دیگر نیازهای صدور کارت آبی‌ست که درخواست‌کننده‌گان هنگام درخواست باید آن را با خود داشته باشند.

دارنده‌گان کارت آبی می‌توانند خانواده‌های خود را نیز به آلمان بخواهند، اما باید مصارف خانواده‌های‌شان را با معیارهای زنده‌گی در آلمان فراهم کنند.

بر بنیاد اطلاعات مقام‌های آلمانی، تاکنون ۷۶ هزار تن از کشورهای گوناگون توانسته‌اند کارت آبی آلمان را به‌دست آورند.

شهروندان کشورهای جنگ‌زده شانس کم‌تر برای دریافت این کارت دارند؛ زیرا از یک‌سو زمینۀ تخصص در رشته‌های شغلی برای دریافت این کارت محدود است و از سوی دیگر این کارت برای کسانی‌که کشورشان نیاز به تخصص آن‌ها داشته باشد، صادر نمی‌شود.

حالا که گزینه‌های مهاجرت قانونی در دستور کار کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار دارد، احتمال دارد سهولت‌هایی در زمینۀ دریافت این کارت با تغییر یا تجدید قوانین به‌ وجود آید.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: