مسئولان دادستانی کل کشور می‌گویند که در پیوند به ۲۱ قضیۀ خشونت علیه خبرنگاران، ۴۶ متهم بازداشت شده‌اند.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل به سلام‌وطندار می‌گوید که در سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹، ۴۶ تن در پیوند به ۲۱ قضیۀ خشونت علیه خبرنگاران بازداشت شده‌اند. به گفتۀ آقای رسولی، این افراد به جرم قتل، ترور، لت‌وکوب، غضب اموال، توهین و دشنام خبرنگاران بازداشت شده‌اند.

آقای رسولی می‌افزاید که تمام پرونده‌های وابسته به خبرنگاران در دادستانی کل، بررسی و رسیده‌گی شده‌اند. سخنگوی دادستانی کل هم‌چنان می‌گوید که این افراد به جریمۀ نقدی، حبس بیش از ۲۰ سال و اعدام محکوم شده‌اند.

از سوی دیگر، محمدفرید حمیدی، دادستان کل کشور امروز (پنج‌شنبه، نهم دلو/بهمن) در «برنامۀ حساب‌دهی دولت به ملت» در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت از رسیده‌گی به بیش از ۴۰ هزار قضیه در سال روان خورشیدی خبر می‌دهد.

به گفتۀ آقای حمیدی، از این میان، ۲۶۶ مورد قضیۀ جرم‌های سنگین فساد اداری، یک‌هزار و ۵۲۵ قضیه جرم‌های عادی فساد اداری، دو هزار و ۹۹۰ قضیۀ خشونت علیه زنان، ۶ هزار ۳۹۵ قضیه جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی و ۴ هزار و ۳۱۸ قضیه در پیوند به قاچاق و مصرف مواد مخدر، رسیده‌گی شده است.

او می‌گوید: «۴۱ هزار قضایای جزایی مورد رسیده‌گی قرار گرفته است. به تعداد ۱۸۰۰ این قضیه‌ها فساد اداری بوده است. به تعداد ۲۲۹۰ قضیه خشونت علیه زنان بوده که ۲۱۳۰ قضیه مربوط به تخلفات کودکان بوده است.»

۲ هزار و ۴۶۴ قضیۀ جرم‌های عسکری و ۲۲ هزار و ۲۸۷ قضیۀ جرم‌های جنایی نیز شامل پرونده‌هایی‌ست که در سال ۱۳۹۹ از سوی دادستانی کل بررسی و رسیده‌گی شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: