مریم ۲۷ ساله، باشنده‌ی شهر فیروزکوه، مرکز غور که مسئولیت تأمین نیازهای خانواده‌ی شش‌نفری‌اش را برعهده دارد، می‌گوید که پس از قطع کمک‌ها از سوی مؤسسه‌های امدادرسان و افزایش بیش‌ از اندازه‌ی سرما، مجبور شده است که با کودکانش همه‌ی روز را برای یافتن نان و هیزم مورد نیاز شان، در بازارهای شهر فیروزکوه سرگردانی بکشد.

مریم به سلام‌وطندار می‌گوید که خود و کودکانش به دلیل بودن زیاد در سرما، بیمار شده اند و ناداری نیز نمی‌گذارد که داروی مورد نیاز شان را فراهم کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او می‌‌افزاید: «اقتصاد ما ضعیف است، چیزی ما نداریم، مواد سوخت نداریم، مواد خوراکه نداریم. همین‌ها همه مشکل است. اگر مؤسسات کمک نکنند، ما همه‌ی ما از دست می‌رویم، سرد است خیلی خانه‌های ما خنک است. طفلک‌هایم مریض شدند، خودم مریض شدم، روزانه می‌رویم آشغالی از بازار می‌آوریم، به او خانه‌ی ما گرم نمی‌شود.»

در کنار ناداری و قطع کمک‌های مؤسسه‌های امدادرسان، افزایش سرما و بلندرفتن بهای مواد اولیه در بازارهای کشور، سبب شده است که خانواده‌های زیادی، نتوانند غذای کافی برای خوردن و هیزمی برای گرم‌کردن خانه‌های شان، مهیا کنند.

محمدالدین، باشنده‌ی بدخشان، می‌گوید‌: «مؤسساتی که به مردم کمک می‌کرد، دوباره فعال شود، مردم را در این هوای خنک کمک کنند. مثل ما ده‌ها خانواده‌ی دیگر نیز است، بی‌چاره‌ها از کاروبار مانده اند، هوا خنک است.»

حبیب‌الله، باشنده‌ی غور، نیز می‌گوید: «ما از همین مؤسسات می‌خواهیم که کمک‌های خود را قطع نکنند. اگر قطع کنند، کودکان ما از بین می‌روند. از یک طرف زمستان است، از طرفی دیگر ما هیچ چیزی نداریم.»

با این حال، مسئولان محلی غور، می‌گویند که در هم‌آهنگی با مؤسسه‌های فعال در این ولایت، به بیش‌تر خانواده‌های نیازمند کمک توزیع شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

عبدالحی زعیم، رییس اطلاعات و فرهنگ غور، می‌گوید: «در ولایت غور خانواده‌هایی که خیلی ضعیف بوده، به آن‌ها کمک صورت گرفته است؛ ولی باز هم کدام جایی که ضرورت پیش شود، یا کدام حادثه باشد، اداره‌ی محلی حتماً با آنان هم‌کاری می‌کند.»

خانواده‌های فقیر و نیازمند در حالی از ناتوانی در فراهم‌کردن غذا و مواد سوختی، شکایت دارند که به دلیل بازداشتن زنان از کار در مؤسسه‌های غیردولتی داخلی و خارجی، بیش‌تر سازمان‌های بین‌المللی امدادرسان، فعالیت‌ شان در افغانستان را توقف داده اند و دمای هوا نیز در شماری از ولایت‌ها تا منفی ۳۵ درجه‌ی سانتی‌گراد، پایین آمده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: