منابع محلی در بدخشان، می‌گویند که حوالی ساعت ۱۱:۰۰ پیش از چاشت امروز (پنج‌شنبه، ۱۸ جوزا)، در نتیجه‌ی وقوع یک انفجار در هنگام برگزاری مراسم فاتحه‌خوانی نثاراحمد احمدی، معاون و سرپرست مقام ولایت بدخشان، ۱۴ تن به شمول صفی‌الله صمیم، فرمانده پیشین امنیه‌ی بغلان کشته و ۵۰ تن دیگر زخمی شده اند.

به گفته‌ی منابع، این انفجار در «مسجد نبوی»، واقع حصه‌ی اول شهر فیض‌آباد، مرکز بدخشان، رخ داده است. منابع، می‌افزایند که شماری از مسئولان امارت اسلامی و شمار زیادی از باشندگان بدخشان، در این مراسم حضور داشتند. به گفته‌ی منابع، بیش‌تر قربانیان این انفجار غیرنظامیان اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

صفی‌الله صمیم، فرمانده پیشین امنیه‌ی بغلان

مسئولان محلی در بدخشان، کشته‌شدن صفی‌الله صمیم، فرمانده پیشین امنیه‌ی بغلان را تأیید می‌کنند؛ اما جزئیات مکمل این رویداد را شریک نمی‌کنند.

از سویی هم، وزارت امور داخله، اعلام کرده است که در انفجار امروز در بدخشان، ۱۱ تن کشته و ۳۰ تن دیگر زخمی شده‌ اند.

عبدالنافع تکور، سخن‌گوی وزارت امور داخله‌، در تویترش نوشته که این انفجار حوالی ساعت ۱۱:۰۰ پیش‌ از چاشت امروز در مراسم فاتحه‌خوانی نثاراحمد احمدی، در مسجد نبوی رخ داده است.

در همین حال، گواهان رویداد، می‎گویند انفجار امروز در هنگام برگزاری مراسم فاتحه‌خوانی رخ داد که در آن مسئولان امارت اسلامی و مردم مشغول این مراسم بودند. آنان، می‌افزایند که شمار زیادی در این رویداد کشته و زخمی شده اند.

شمس‌الله، یک تن از گواهان انفجار امروز در بدخشان، می‌گوید که او ۱۰ دقیقه پیش از وقوع انفجار، از محل مراسم فاتحه‌خوانی بیرون شده بود. او، می‌افزاید: «امروز در مراسم فاتحه‌خوانی شرکت کرده بودم، تازه ۱۰ دقیقه شده بود از مسجد برآمده بودم، یک بار صدای انفجار را شنیدم. بعد سروصدای مردم بلند شده می‌خواستم پس بروم که ترسیدم دیگر انفجار نشود، خود را از ساحه کشیدم. وقتی من آن جا بودم، مردم هم زیاد بودند و بزرگان امارت هم.»

باشندگان شهر فیض‌آباد، مرکز بدخشان، با ابراز تأسف و نگرانی از انفجار امروز، می‌گویند که وضعیت امنیتی در این ولایت روزبه‌روز بدتر می‌شود. آنان از نیروهای امارت اسلامی می‌خواهند که جلو این گونه رویدادها را بگیرند.

نویدالله، باشنده‌ی شهر فیض‌آباد، می‌گوید که در سال‌های گذشته وضعیت امنیتی شهر فیض‌آباد این گونه نبوده و وضعیت کنونی، او را نگران کرده است. او، می‌افزاید: «تا حال این گونه وضعیت در ولایت ما نشده بود. بار نخست است که این گونه انفجار کلان رخ می‌دهد و در این روزها زیاد انفجار می‌شود. نمی‌دانم چه گپ است، ما خیلی به تشویش هستیم، وضعیت شهر هم خیلی خراب است، کسی در شهر نیست، دکان‌ها قفل شده، مردم حیران مانده اند که چه کنند.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

هنوز فرد یا گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است.

گفتنی است که نثاراحمد احمدی، معاون و سرپرست مقام ولایت بدخشان، سه‌شنبه، ۱۶ جوزا، در حمله‌ی انتحاری که مسئولیت آن را گروه داعش بر عهده گرفت، کشته شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: