پس از آن‌که وزارت مالیۀ پاکستان اعلام کرد که در طول یک سال دادوستد کالا از جمله زغال‌سنگ با افغانستان به کلدار پاکستانی انجام می‌شود، آگاهان مسائل اقتصادی این کار را به زیان افغانستان می‌دانند.

عبدالنصیر رشتیا، آگاه مسائل اقتصادی، می‌گوید که پاکستان با بحران اقتصادی شدید و کم‌بود انرژی و ازرهای خارجی روبه‌روست، به همین دلیل می‌خواهد برای رهایی از این وضعیت تجارت را با افغانستان به کلدار انجام دهد که این کار به زیان افغانستان است.

تاج‌محمد تلاش، دیگر آگاه مسائل اقتصادی، نیز به همین باور است. او می‌گوید که پاکستان از نظر اقتصادی با بحران روبه‌روست.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به گفتۀ او، این کشور در حال واردشدن به فهرست سیاه صندوق بین‌المللی پول است و افزون بر آن ارزش کلدار به شدت کاهش یافته است، به همین دلیل آنان تلاش می‌کنند که خود را از این مشکل برهانند.

در همین حال، خان‌جان الکوزی، رئیس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، می‌گوید این‌که پاکستان در فهرست خاکستری سازمان ملل متحد قرار دارد و نمی‌تواند با افغانستان براساس دالر دادوستد کند، به همین دلیل دادوستد با این کشور از مدت‌ها به این‌سو به کلدار انجام می‌شود.

او می‌‌افزاید که این موضوع را با مقام‌های امارت اسلامی نیز در میان گذاشته‌اند تا تجارت براساس دالر انجام شود؛ اما تاکنون نتیجه‌بخش نبوده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با این حال، مولانا زهیر، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت، می‌گوید که افغانستان در زمینۀ تجارت با پاکستان توافق‌نامه‌یی ندارد. او می‌افزاید: «ما در جریان این موضوع نبوده‌ایم و بر سر چنین موضوعی با پاکستان توافق‌نامه هم نداریم. این کار برخلاف بانکداری‌ست و به سود کشور نیز نمی‌باشد.»

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که مسئولان وزارت معادن و پترولیم می‌گویند که دربارۀ صادرات زغال‌سنگ با هیچ کشوری قرارداد ندارند و شرکت‌های شخصی زغال را به پاکستان منتقل می‌کنند.

گفتنی‌ست که کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز در برابر صادرات کالاهای افغانی به کلدار پاکستانی واکنش شدید نشان داده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: