براساس گزارش‌ها، قرار است در هفتۀ جاری مجلس نماینده‌گان ایالات متحدۀ آمریکا بودجۀ دفاعی سال ۲۰۲۳ این کشور را تصویب کند، اما طرحی هم از سوی این مجلس تأیید خواهد شد که براساس آن هرگونه کمک از سوی وزارت دفاع آمریکا به افغانستان ممنوع قرار می‌گیرد.

این طرح با استقبال و انتقاد شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان آمریکا روبه‌رو شده است. الهان عمر، یکی از اعضای مجلس نماینده‌گان آمریکا که با چه‌گونه‌گی این طرح مخالفت کرده، در توییترش نوشته است: «افغانستان با وحشت‌ناک‌ترین بحران بشری مواجه است. آمریکا باید با تمامی توانایی برای کمک‌رسانی بشری اقدام کند، نه این‌که محدودیت‌های بیجا وضع کند.»

جزئیات طرح حاکی از آن است که وزارت دفاع آمریکا از ارسال تجهیزات طبی، مواد غذایی، تبادل پول و سایر اجناس کمکی به افغانستان منع خواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، شماری از آگاهان مسائل سیاسی به این باور اند که این تحریم‌ها از سوی آمریکا به‌دلیل تسلط امارت اسلامی بر افغانستان وضع شده است. آگاهان دربارۀ پیامدهای ناشی از قطع کمک‌ها و نبود پشتی‌بانی آمریکا هشدار می‌دهند.

هاشمی پروانی، آگاه مسائل سیاسی، به سلام‌وطندار می‌گوید که وضع هرگونه تحریم و قطع کمک‌ها از سوی آمریکا، وضعیت بشری در افغانستان را بدتر می‌کند.

او می‌افزاید: «اگر چنین تحریم‌هایی به‌خاطر بودن امارت اسلامی حاکمیت افغانستان ادامه یابد، تأثیرش روی وضع معیشتی مردم افغانستان، بدترشدن وضعیت بشری در افغانستان تشدید پیدا می‌کند و مردم ساختار اقتصادی‌شان و سیستم بانکی از هم می‌پاشد.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

طارق فرهادی، دیگر آگاه مسائل سیاسی، نیز می‌گوید: «در این یک سال اخیر کابل چرا نتوانست که رابطۀ افغانستان را خوب مدیریت کند تا این‌که حرف به‌جایی می‌رسد که در کانگرس آمریکا یک قانون به نقص افغانستان وضع می‌شود. من در این‌جا حکومت افغانستان را نیز مقصر می‌دانم.»

خواستیم دیدگاه مسئولان امارت اسلامی را دربارۀ طرح بودجۀ دفاعی ایالات متحدۀ آمریکا داشته باشیم، اما بلال کریمی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که معلومات کافی در این باره ندارد.

بودجۀ دفاعی آمریکا که قطع هرگونه کمک به افغانستان جزوی آن است، پس از تصویب مجلس نماینده‌گان به مجلس سنای این کشور فرستاده و پس از آن با امضای رئیس‌جمهور آمریکا قانونی می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: