محسن نقوی، وزیر امور داخله‌‌ی پاکستان، به تازگی در یک نشست خبری در اسلام‌آباد، پایتخت این کشور، بار دیگر ادعا کرده که رهبران تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) در افغانستان حضور دارند.

او، از امارت اسلامی خواسته‌ است که برای حفظ روابط دوستی و دوجانبه با پاکستان، باید رهبران تحریک طالبان پاکستان در این کشور را به پاکستان تحویل دهد.

وزیر امور داخله‌ی پاکستان، هم‌چنان مدعی شده که موتر استفاده‌شده در حمله‌ی ۲۶ مارچ سال جاری بر مهندسان چینی در این کشور، در افغانستان آماده شده و عامل انتحاری نیز در افغانستان آموزش دیده است.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

با این حال، آگاهان نظامی و روابط بین‌الملل، می‌گویند که پاکستان با تأکید دوام‌دارش  بر حضور تحریک طالبان پاکستان در افغانستان، به دنبال واردکردن فشار بر امارت اسلامی و بی‌ثباتی در افغانستان است.

 بلال فاطمی، آگاه روابط بین‌الملل، می‌گوید که پاکستان با وارکردن اتهام دست‌داشتن افغانستان در حمله بر مهندسان چینایی در این کشور، می‌خواهد که روابط گسترده‌ی اقتصادی چین با افغانستان را از بین ببرد.

او می‌افزاید: «پاکستان اتهام‌های را مطرح می‌کند که اول هدف خود را پیش می‌‌برند؛ دوم این که امریکا اهداف شان را پیش می‌برد،  پاکستان با وارد‌کردن اتهام به سمت افغانستان می‌خواهد فشار بیاورند در سطح منطقه روی افغانستان؛ پروگرام‌های غرب و امریکا را در منطقه پیاده می‌کند؛ پاکستان می‌خواهد که همواره افغانستان ضعیف باشد.»

عبدالواحد طاقت، آگاه نظامی نیز، می‌گوید که تحریک طالبان پاکستانی، پرورش‌یافته‌ی دست پاکستان است که اکنون کنترل آن از توان پاکستان و امارت اسلامی بیرون است.

او می‌افزاید: «تی‌تی‌پی یک قوا شده که در آن سوی خط دیورند در پشاور و کویته عملیات خود را می‌کند؛ آن‌ها در دست ما نیست؛ آن‌ها یک نیروی مستقل است و روابط دارد با هراس‌افگنان بین‌المللی؛ تجهیز می‌شوند از سوی کشورهای که به دنبال منافع شان در منطقه اند؛ نیروی خودکفا اند و تحت نظر امارت اسلامی نیستند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی حکومت سرپرست نیز، در اظهاراتی در واکنش به ادعای دست‌داشتن شهروندان افغانستان در ترور مهندسان چینایی در پاکستان، گفته است که مقامات امنیتی پاکستان با  شایعه‌پراکنی به دنبال شانه‌خالی‌کردن از مسئولیت شان استند.

مجاهد، بار دیگر تأکید کرده که مقصر‌دانستن شهروندن افغانستان‌‎ از سوی پاکستان را به ضرر هر دو کشور می‌داند.

پیش ازین نیز بارها امارت اسلامی ادعای پاکستان مبنی بر حضور اعضای تحریک طالبان پاکستان در خاک افغانستان را بی‌بنیاد خوانده و رد کرده است

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: