حکومت سرپرست امارت اسلامی، ادعای آصف علی‌خان درانی، نماینده‌ی ویژه‌ی پاکستان برای افغانستان مبنی بر فراهم‌سازی پایگاه‌ها برای تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) در افغانستان را، رد می‌کند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی حکومت سرپرست امارت اسلامی، امروز (یک‌شنبه، ۲۳ ثور) به سلام‌وطندار می‌گوید که امارت اسلامی به کسی اجازه نمی‌دهد از خاک افغانستان علیه پاکستان استفاده کند.

او می‌افزاید: «این ادعا مرتبط به پاکستان است و افغانستان اجازه نمی‌دهد که کدام همسایه از خاک ما آسیب بببیند و خاک ما علیه کشورهای دیگر استفاده شود. آن‌ها باید مشکلات خود را در کشور خود شان حل کنند و به تی‌تی‌پی در افغانستان جا نیست و ما اجازه نمی‌دهیم که از خاک ما علیه پاکستان استفاده شود.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

به تازگی آصف علی‌خان درانی، نماینده‌ی ویژه‌ی پاکستان برای افغانستان، ادعا کرده که امارت اسلامی برای تحریک طالبان پاکستان پایگاه‌هایی را فراهم کرده است.

در همین حال، شماری از آگاهان مسائل سیاسی، می‌گویند که پاکستان و افغانستان باید از راه‌های دیپلماتیک این مسئله را حل کنند. عزیز استانکزی، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که ادعای نماینده‌ی ویژه‌ی پاکستان برای افغانستان، دور از واقعیت است.

او می‌افزاید: «این گفته‌ها باورنکردنی است و پاکستان باید بداند که این حملات از داخل خاک خودش سازمان‌دهی و در آن جا انجام می‌شود و باید از راه‌های دیپلماتیک به این مشکلات رسیدگی شود.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

میرویس ناصری، دیگر آگاه مسائل سیاسی، نیز می‌گوید که برای رفع نگرانی‌ها باید قوانین بین‌المللی تطبیق و از راه‌های دیپلماتیک به این مسئله پرداخته شود.

او می‌افزاید: «به خاطر رفع تشویش‌ها و انتقادها به ارتباط گروه‌های تروریستی در افغانستان، باید افغانستان یک دولت قانون‌مند شود و از راه‌های دیپلماتیک به این مسئله پرداخته شود.»

گفتنی است که به تازگی ارتش پاکستان، ادعا کرده که حمله بر کاروان شهروندان چین در پاکستان، در خاک افغانستان طرح‌ریزی شده و در مقابل، سخن‌گوی وزارت دفاع ملی، گفته است که خاک پاکستان در برابر افغانستان استفاده می‌شود و در برخی موردها داعش از این کشور به افغانستان وارد شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: