مکتوبی در اختیار سلام‌وطندار قرار گرفته است که نشان می‌دهد فرمانده پولیس ولایت بغلان با «گروه طالبان در انجام حملات تروریستی علیه نیروهای دولتی» همکاری داشته است.

در این مکتوب که به تاریخ پانزدهم ماه روان خورشیدی از سوی ریاست پلان و اوپراسیون وزارت داخله عنوانی معاونیت امور امنیتی فرماندهی پولیس بغلان ارسال شده، تلویحاً آمده است که مسئول استخبارات طالبان در ولایت بغلان موسوم به «قاری ظاهر» برای انجام حملات تروریستی بر نیروهای دولتی در این ولایت، از فرمانده پولیس ولایت بغلان تقاضای هم‌کاری کرده است.

در این مکتوب تصریح شده که فرمانده پولیس ولایت بغلان در پاسخ به تماس مسئول استخبارات گروه طالبان گفته است که رهبری جنگ به دست نیروهای اردوی ملی است و ظاهراً «او توانایی این هم‌کاری و فراهم‌سازی زمینۀ حملات تروریستی را ندارد.»

به نقل از مکتوب، والی نام‌نهاد طالبان برای ولایت بغلان موسوم به «مولوی نثار» برای ولسوال نام‌نهاد این گروه در ولسوالی دهنۀ‌غوری هدایت داده تا یک عراده واسطۀ هاموی پر از مواد انفجاری را بالای حوزۀ دوم این شهر استفاده و حملات تهاجمی را اجرا کند. در عین حال در این مکتوب گفته شده است که مسئول استخبارات این گروه نیز هدایت یافته تا دو عراده واسطۀ هاموی پر از مواد انفجاری را آماده کند تا یکی از آن در دروازۀ ورودی شهر مزارشریف و عرادۀ دیگر با سه فرد انتحاری در تپۀ سمنت‌خانه منفجر و هم‌زمان حملات تهاجمی انجام شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

منابع امنیتی در ولایت بغلان به شرط فاش‌نشدن هویت‌شان به سلام‌وطندار صحت این مکتوب را تأیید می‌کنند و می‌گویند که این مکتوب به دست آنان نیز رسیده است. منابع می‌افزایند که آنان از احتمال حملۀ موتربمب‌گذاری‌شده و برنامه‌های تروریستی گروه طالبان آگاه شده‌اند.

واگذاری ولسوالی برکۀ بغلان به طالبان

به گفتۀ منابع، مکتوب متذکره از سوی وزارت امور داخله به فرماندهی پولیس ولایت بغلان برای اجراآت ارسال شده و به امضای مدیر مبارزه با جرایم جنایی این فرماندهی رسیده است.

منابع دست‌داشتن فرمانده پولیس ولایت بغلان و هم‌کاری او با گروه طالبان را در انجام حملات تروریستی محتمل می‌دانند و می‌گویند که بر اساس شناخت آنان از پیشینۀ این فرمانده و بارها دست‌داشتن او در چنین معامله‌، فراهم‌سازی چنین زمینه‌یی از سوی او برای گروه طالبان بعید نیست.

اما سیداشرف سادات، فرمانده پولیس ولایت بغلان در صحبت با سلام‌وطندار از وجود و دریافت این مکتوب اظهار بی‌خبری می‌کند. فرمانده پولیس ولایت بغلان با رد صحت این مکتوب آن را توطئۀ دشمن می‌خواند و می‌گوید که برای مبارزه در برابر تروریستان و دسیسه‌های آنان هم‌واره متعهد بوده است، «توطئۀ دشمن است، وقتی که ما در نظام باشیم، وقتی که با طالب بجنگیم آیا این توطئه را باور می‌کنید؟»

وزارت داخله به پرسش‌ها در این زمینه پاسخی ارایه نکرد، اما اجمل‌عمر شینواری، سخنگوی عمومی نهادهای امنیتی، دست‌داشتن فرمانده پولیس ولایت بغلان را در حملات تروریستی و هم‌کاری او با گروه طالبان را رد می‌کند.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

پیش از این نیز مکتوبی که سلام‌وطندار به آن دست یافته بود نشان می‌داد که در اثر بی‌توجهی ادارۀ محلی این ولایت، مسئولان محلی، ولسوالی برکۀ ولایت بغلان را بدون هیچ‌گونه درگیری به طالبان واگذار کرده و به ولسوالی نهرین نقل مکان کرده بودند.

بغلان یکی از ولایت‌هایی‌ست که بر بنیاد گزارش‌ها پس از افزایش حملات گروه طالبان به ولسوالی‌ها در ولایت‌های مختلف، گواه سقوط شمار چشم‌گیری از ولسوالی‌ها به دست این گروه بوده و جنگ میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان شدت داشته است.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: