پارلمان اتحادیۀ اروپا امروز یک نشست دو روزه را برای بحث دربارۀ مشکلات و حقوق زنان و دختران افغانستان تشکیل داد. پارلمان اروپا با پخش اعلامیه‌یی گفته‌ است که این نشست فردا نیز جریان خواهد داشت و شماری از زنان افغانستان، نمایند‌ه‌گان سازمان ملل متحد و سازمان‌های بین‌المللی در آن شرکت می‌کنند.

براساس اعلامیه، در این نشست روی مشکلات زنان و دختران افغانستان پس از وضع محدودیت‌ها از سوی امارت اسلامی بحث می‌شود. سیما سمر و شهرزاد اکبر، دو رئیس پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، ظریفه غفاری، شهردار پیشین میدان‌‌شهر، صحرا کریمی، رئیس پیشین افغان‌فیلم و شماری از فعالان مدنی به نماینده‌گی از افغانستان در این نشست شرکت کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در اعلامیۀ پارلمان اروپا آمده است: «کنفرانس امروز به ریاست روبرتا میتسولا، رئیس پارلمان اروپا، سیما سمر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر در دولت پیشین افغانستان، آنجلینا جولی، نمایندۀ ویژۀ کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان و معاون وزیر سازمان ملل متحد برگزار خواهد شد و امینه محمد شرکت و صحبت کرد و این کنفرانس با ترانه‌یی از آریانا سعید، خوانندۀ مشهور افغانستان برای زنان به پایان می‌رسد.»

با این حال، شماری از فعالان حقوق زن در کشور به نشست پارلمان اروپا خوشبین نیستند. فرح مصطفوی، یکی از فعالان حقوق زن می‌گوید که اتحادیۀ اروپا در نشست‌های بین‌المللی به‌جای دعوت زنان افغانستان مقیم در خارج، از زنان داخل کشور دعوت کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به گفتۀ او، آنانی که در بیرون از افغانستان زنده‌گی می‌کنند، به هیچ وجه نمی‌توانند از زنان داخل افغانستان نماینده‌گی کنند. بانو مصطفوی می‌افزاید که نشست پارلمان اتحادیۀ اروپا در پیوند به زنان افغانستان مانند نشست اسلو هیچ دستاوردی نخواهد داشت.

شکیبا هاشمی، عضو پیشین مجلس نماینده‌گان، نیز امیدی به این نشست ندارد. بانو هاشمی می‌افزاید آنانی که به نماینده‌گی از زنان افغانستان در پارلمان اروپا شرکت کرده‌اند، می‌خواهند دوباره با نام زن افغانستان تجارت کنند. براساس اعلامیۀ پارلمان اروپا، در این نشست آیندۀ زنان افغانستان و چه‌گونه‌گی پشتی‌بانی از زنان فعال در بیرون از افغانستان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: