نشست بین‌المللی ژنوا که برای دو روز در سویس برگزار شده بود، ناوقت شب گذشته با وعدۀ کمک ۱۲ میلیارد دالر تا چهار سال آینده به افغانستان خاتمه یافت.

این کمک‌ها به رعایت حقوق بشر و پیش‌رفت در گفت‌وگوها با طالبان مشروط است.

آمریکا در این نشست وعدۀ ۶۰۰ میلیون دالر کمک به افغانستان را داده و پرداخت نیمی از آن را وابسته به پیش‌رفت گفت‌وگوها با طالبان دانسته است. آلمان ۵۱۰.۸۸ میلیون دالر، اتحادیهٔ اروپا ۱.۲ میلیارد یورو، کانادا ۲۷۰ میلیون دالر و ایتالیا ۳۵ میلیون یورو به افغانستان می‌پردازند.

در این نشست برخی کشورهای دیگر مانند بریتانیا تعهدات خود را فقط برای یک‌سال اعلام کردند. بریتانیا اعلام کرد ۲۲۷ میلیون دالر کمک غیرنظامی و غذایی سالانه به افغانستان خواهد داد و فرانسه نیز متعهد به پرداخت ۱۰۴.۲۰ میلیون دالر شد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجهٔ ایران در پیام ویدئویی خود خواستار آن شد که جهان، پیش از دیگر ملاحظات دربارهٔ افغانستان، مردم این کشور را در اولویت قرار دهد. او گفت: «اگر بنا باشد این مردم فقط برای بقا تقلا کنند، صلحی پایدار نخواهد بود.» وزیر خارجهٔ ایران خروج مسئولانهٔ نیروهای خارجی از این کشور را گام مؤثری در راستای رسیدن به صلح برشمرد.

وزیر خارجهٔ پاکستان اعلام کرد که این کشور به تعهداتی که در قبال امنیت افغانستان دارد، ادامه خواهد داد. او به کمک‌‌هزینه‌های تحصیلی کشورش برای دانش‌آموزان و کارمندان افغانستان اشاره کرد و گفت، پاکستان در زمینۀ رسیدن افغانستان به صلح نیز هم‌کاری خواهد داشت.

وزیر امور خارجهٔ هند نیز وعده داد که کشورش تمامی هزینه‌های ساخت «سد شاه‌توت» را در نزدیکی کابل پرداخت خواهد کرد.

آنتونیو گوتریش، دبیرکل سازمان ملل متحد در سخنرانی خود از میزان خشونت‌های اخیر به‌ویژه جان‌باختن دانش‌جویان در این کشور ابراز تأسف و نگرانی کرد.

او به نقش زنان و رشد آنان در جامعهٔ افغانستان اشاره کرده و گفته است: «زنان افغانستان بهای گزافی در ستیزه‌های اخیر پرداخته‌‌اند، و هدف خشونت‌ شدید قرار گرفته‌اند، اما در عین حال شمار بسیاری از دختران توانسته‌اند تحصیل کنند و برخی از زنان افغان در سِمَت‌های مهم دولتی مشغول به کار شده‌اند. این‌ها ارزش‌هایی‌ست که باید حفظ و تقویت شود.»

هدف نشست ژنوا که هر چهار سال یک بار برپا می‌شود، جمع‌آوری کمک‌های بدون بازپرداخت جامعۀ جهانی برای رسیدن به صلح در افغانستان و توسعۀ این کشور است. در دور پیشین این نشست در سال ۲۰۱۶، مبلغ کمک اختصاص‌یافته برای افغانستان، ۱۵.۲ میلیارد دالر بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: