پس از ۸ ساعت درگیری میان نیروهای امنیتی و افراد حبیب‌الله غوریانی، فرمانده مسلح غیرمسئول، در شهرک جبرییل، از مربوطات ناحیۀ سیزدهم شهر هرات، نیروهای امنیتی سرانجام حوالی ساعت ۱۱ شب گذشته (چهارشنبه، سیزدهم حوت/اسفند) موفق شدند وارد خانۀ این فرمانده شوند.

منابع معتبر ‌محلی به شرط افشانشدن نام‌شان به سلام‌وطندار می‌گویند که حبیب‌الله غوریانی موفق به فرار شده است و ۱۲ تن از افرادش با چندین میل جنگ‌افزار سبک و سنگین بازداشت شده‌اند. به گفتۀ این منابع، در این درگیری ۲ تن از افراد حبیب‌الله غوریانی کشته و ۳ تن دیگر از افرادش زخمی شده‌اند.

سیدعبدالوحید قتالی، والی هرات بازداشت شماری از افراد حبیب‌الله غوریانی را تأیید می‌کند و می‌گوید که تلاش‌ها برای بازداشت خود او هم جریان دارد. به گفتۀ والی هرات، پس از ده‌ها شکایت باشنده‌گان شهر هرات مبنی به قتل، آدم‌ربایی، زورگویی و شکنجۀ مردم، نیروهای امنیتی عملیاتی را برای بازداشت این فرمانده مسلح غیرمسئول راه‌اندازی کردند.

حبیب‌الله غوریانی

والی هرات می‌گوید: «ده‌ها شکایت مردمی مستند از لت‌وکوب، نگه‌داری غیرقانونی مردم در خانه‌اش [خانۀ حبیب‌الله غوریانی]، قتل، زورگویی و قاچاق مواد مخدر اسناد موجود است و به هیچ وجه او نمی‌توانست از مردم این محل نماینده‌گی بکند و حیثیت مردم ما را زیر سؤال ببرد. و هر کس دیگری که مثال او باشد، وظیفۀ نیروهای امنیتی ماست که با او برخورد کند.»

به گفتۀ مقام‌های محلی هرات، پری‌روز نیز افراد مسلح وابسته به حبیب‌الله غوریانی در شهرک جبرییل شماری از باشنده‌گان این ولایت را مورد آزار و اذیت و لت‌وکوب قرار داده و حتی با شلیک گلوله زخمی هم کرده‌اند.

در پی شکایت‌های عده‌یی از نزدیکان و خانواده‌های افراد متضرر، عصر روز گذشته نیروهای امنیتی با راه‌اندازی عملیات نظامی اقدام به بازداشت حبیب‌الله غوریانی و افرادش کردند که منجر به درگیری چندین ساعته میان دو طرف شد.

منابع معتبر محلی نیز می‌گویند، حبیب‌الله غوریانی بیش‌‌تر از دو سال می‌شود که به جرم جعل و تزویر از سوی دادگاه به یک‌سال و یک‌ماه حبس تنفیذی محکوم به مجازات شده است؛ اما تاکنون نیروهای امنیتی موفق به بازداشت او نشده‌اند.

فرماندهی پولیس هرات هم با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید که حبیب‌الله غوریانی از مدت‌ها به این‌سو با ۳۰ تن از افراد مسلح غیرمسئول و با استفاده از سلاح‌های سبک و سنگین، دست به قاچاق و فروش مواد مخدر، زورگویی، آزار و اذیت و گروگان‌گیری مردم می‌زدند که سرانجام نیروهای امنیتی با او برخورد کردند.

در همین حال، محمدرفیق شیرزی، سخنگوی ریاست صحت هرات به سلام‌وطندار می‌گوید، زخمیان درگیری در شهرک جبرییل این ولایت به ۳۹ تن رسیده که وضعیت ۳ تن از زخمیان وخیم گزارش شده است.

به گفتۀ سخنگوی ریاست صحت هرات، زخمیان شامل ۵ نیروی امنیتی، ۳ کودک، یک بانو و متباقی مردان می‌باشند.

باشنده‌گان محل نیز با نگرانی می‌گویند که به آنان و خانه‌های مسکونی‌شان تلفات و خسارت‌های جانی و مالی وارد شده است.

تصویر از خسارت‌های برجامانده در اثر درگیری میان نیروهای امنیتی و افراد حبیب‌الله غوریانی 

با این حال، حبیب‌الله غوریانی، فرمانده مسلح غیرمسئول در حالی که از ناحیۀ پا زخمی‌ شده، در یک پیام تصویری از پشتی‌بانی هوادارانش قدردانی کرده و حکومت را متعصب خطاب کرده است. او در این پیام تصویری می‌گوید، به‌خاطر یک موضوع کوچک که بسته‌کردن یک کافی‌شاپ که در آن فساد و فحاشی جریان داشته است، اقدام به بازداشتش کرده‌اند.

حبیب‌الله غوریانی، در انتخابات گذشتۀ مجلس نماینده‌گان هم خود را نامزد کرده بود، اما به دلیل دست‌داشتن او در قاچاق مواد مخدر، کمیسیون انتخابات نامزدی او را تأیید نکرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: