شماری از جوانان دانش‌آموخته در لوگر، می‌گویند که برای یافتن کار اداره به اداره رفته ‌اند؛ اما هیچ نهادی به آن‌ها فرصت کاری فراهم نکرده است. آنان از حکومت می‌خواهند که باید آن‌ها زمینه‌ی کار را فراهم کند.

شکرالله، باشنده‌ی لوگر که از رشته‌ی مهندسی/انجنیری دانش‌گاه ننگرهار فارغ‌ شده است، می‌گوید که به ده‌ها اداره، درخواست کاری فرستاده؛ اما تا کنون هیچ اداره‌ا‌ی به درخواست‌هایش پاسخ مثبت نداده است. به گفته‌ی او، حکومت باید برای جوانان لوگر، در همین ولایت زمینه‌ی کار را فراهم کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

شکرالله می‌افزاید: «من تحصیلات عالی دارم؛ اما کسی به من کار نمی‌دهد. چندین بار سی‌وی و سندهای خود را به مؤسسه‌های دولتی ارسال کرده‌ام؛ اما در هیچ کدام شان شارت‌لیست نشده‌ام. وضعیت جوانان در لوگر بسیار بد است و حکومت باید به بی‌کاران در همین ولایت زمینه‌ی کار را فراهم کند.»

کریم‌الله، باشنده‌ی ولسوالی محمد‌آغه‌ی لوگر، نیز می‌گوید که دو سال پیش از دانش‌گاه فارغ شده؛ اما هیچ نهاد دولتی و غیردولتی به او کاری نداده است. او می‌افزاید: «اداره‌ به‌ اداره می‌روم؛ اما هیچ کس به من کار نمی‌دهد. بسیاری از کارها اکنون از طریق روابط به دست می‌آید و من چنین روابطی ندارم. سطح بی‌کاری در منطقه و ولسوالی ما افزایش یافته است.»

با این حال، رفیع‌الله صمیم، رییس اطلاعات و فرهنگ لوگر، به سلام‌وطندار می‌گوید که اداره‌ی محلی این ولایت، متعهد است که به دانش‌آموختگان دانش‌گاه‌ها و جوانان بی‌کار، فرصت‌های کاری را در نهادهای دولتی و غیردولتی فراهم کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

آقای صمیم، می‌‌افزاید: «هر نظام مسئولیت دارد که به افراد بی‌کار زمینه‌ی کار را فراهم کند. اداره‌ی ولایت لوگر نیز موظف است که به افراد بی‌کار زمینه‌ی کار را فراهم کند. بر اساس معلوماتی که من دارم، تلاش‌ها برای استخدام افراد در بست‌های خالی اداره‌‌ها، مؤسسه‌ها و شرکت‌های دولتی مانند استخراج معدن‌ها جریان دارد.»

این در حالی است که به دلیل درصدی کم جذب در اداره‌های دولتی و ازمیان‌رفتن فرصت‌های کاری زیادی در نتیجه‌ی سقوط حکومت پیشین، دانش‌آموختگان بسیاری در ولایت‌های مختلف، از بی‌کاری شکایت دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: