ذبیح‌الله مجاهد،‌ سخن‌گوی امارت اسلامی، امشب (شنبه، ۱۵ میزان) با پخش اعلامیه‌ای در پیوند به تلفات ناشی از زمین‌لرزه در حوزه‌ی غرب افغانستان، از شهروندانی که ثروت‌مند اند، خواسته است که به برادران مصیبت‌زده‌ی خود کمک کنند.

در اعلامیه نوشته شده است: «ما هم‌چنان از هم‌وطنان ثروت‌مند خود می‌خواهیم که هر گونه هم‌کاری و کمک‌های ممکنه‌ی شان را به برادران مصیبت‌زده‌ی خود انجام دهند.»

سخن‌گوی امارت اسلامی، در این اعلامیه گفته که امروز در نتیجه‌ی زمین‌لرزه در هرات، بادغیس و شماری دیگر از ولایت‌ها، شماری از شهروندان متحمل تلفات و زیان‌های مالی شده اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در اعلامیه افزوده شده است: «امارت اسلامی افغانستان، به تمام شهدای این حادثه‌ی المناک بهشت برین و به مجروحین شفای عاجل تمنا دارد و برای خانواده‌هایی که عزیزان شان را از دست داده اند، تسلیت عمیق خویش را ابراز می‌کند.»

مجاهد، تأکید کرده است به تمام نهادهای وابسته‌ی نظامی و خدماتی امارت اسلامی، هدایت می‌دهند که به مناطق زلزله‌زده به گونه‌ی عاجل خود را برسانند، امکانات را برای انتقال زخمیان به شفاخانه‌ها فراهم کنند، برای بی‌سرپناهان سرپناه تهیه کنند و در بخش رساندن مواد خوراکی، اقدامات عاجل را انجام دهند.

سخن‌گوی امارت اسلامی، هم‌چنان گفته است که نهادهای امنیتی باید از تمام امکانات زمینی و هوایی خود برای نجات آنانی که زیر آوارها گیر مانده اند، استفاده کنند.

این در حالی است که مسئولان در وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، امروز از وقوع زمین‌لرزه‌های شدید در غرب کشور خبر دادند و گفتند که این زمین‌لرزه‌ها در ولایت‌های هرات، فراه و بادغیس، رخ داده اند. مسئولان در این وزارت، از نهادهای امدادرسان برای کشیدن مردم از زیر آوار در ولسوالی زنده‌جان هرات، خواستار کمک فوری شده اند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

گفتنی است که مرکز لرزه‌نگاری امریکا، وقوع چهار زمین‌لرزه‌ی پی‌هم در غرب کشور را ثبت کرده و گفته که زمین‌لرزه‌ی نخست با قدرت ۶.۲ درجه‌ی ریشتر حوالی ساعت ۱۱:۱۱ دقیقه پیش از چاشت امروز در عمق ۱۰ کیلومتری زمین در ولسوالی زنده‌جان، رخ داده است.

طبق اعلام مرکز لرزه‌نگاری امریکا، زمین‌لرزه‌های دوم و سوم هم با قدرت‌های ۵.۵ و ۴.۷ درجه‌ی ریشتر در همین ولسوالی ثبت شده است. این مرکز گفته که زمین‌لرزه‌ی چهارم نیز حوالی ساعت ۱۱:۴۲ دقیقه در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داده است.

گفتنی است که رسانه‌های ایرانی، نیز گزارش داده‌ اند که بخش‌هایی از ایران از جمله مشهد، نیز امروز گواه زمین‌لرزه بوده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: