مسئولان ریاست مبارزه با حوادث هرات، می‌گویند که در نتیجه‌ی زمین‌لرزه‌ی امروز (یک‌شنبه، ۲۳ میزان) در این ولایت، دو تن جان ‌باخته و ۱۷۰ تن زخمی شده اند.

عبدالسلام بارکزی، مدیر مالی و اداری این ریاست، می‌گوید که در جریان ۲۰ دقیقه، دو زمین‌لرزه در روستاهای «کاریزنو» و «درویش‌ علی‌خان» ولسوالی انجیل هرات رخ داده است. او، می‌افزاید: «تا فعلاً ۲۹در  قریه، خانه‌های مسکونی و دیوارها تخریب شده و مردم نیز زخمی شده اند. ما ۱۴ تیم به خاطر شناسایی متضرران به ساحه فرستاده‌ایم و قرار است کمک‌ها برای شان توزیع شود.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

در همین حال، مسئولان صحی در شفاخانه‌ی حوزه‌ای هرات، می‌گویند که روند عرضه‌ی خدمات برای درمان زخمیان زمین‌لرزه، در این شفاخانه جریان دارد.

عبدالقدیم محمدی، سرطبیب شفاخانه‌ی حوزه‌ای هرات، می‌گوید که بیش‌تر زخمیان به گونه‌ی سرپایی زیر درمان قرار گرفته اند. او می‌گوید: «واضح است که در هر جایی که اتفاق می‌افتد، یک عده مشکلاتی وجود دارد؛ ولی خوش‌بختانه هیچ گونه کم‌بود در شفاخانه وجود ندارد.»

از سویی هم، شماری از آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه در هرات، از مسئولان حکومتی و سازمان‌های امدادرسان، خواستار کمک و رسیدگی فوری به وضعیت شان شده اند.

نوید احمد، باشنده‌ی ولسوالی انجیل که در اثر زمین‌لرزه‌ی امروز، خانه‌اش به ویرانه بدل شده است، از حکومت سرپرست می‌خواهد که برای او و خانواده‌اش سرپناه بسازد. نوید، می‌افزاید: «بعد از زمین‌لرزه دو-سه تا از بچه‌ها تا زمانی که تیم‌های کمکی رسید، گم شده بودند، زخمیان را به شفاخانه انتقال دادیم، تمام خانه‌ها هموار شد، هیچ جا نداریم که در آن زندگی کنیم.»

بسم‌الله، دیگر باشنده‌ی ولسوالی انجیل، می‌گوید که حدود ۱۰۰ خانه در منطقه‌ی زندگی شان کامل از بین رفته است. «به خانه‌ها نشسته نمی‌شود، از یک هفته بیش‌تر می‌شود که ما در بیرون از خانه هستیم، برای مان خیمه بدهند که سپری‌کردن شب در بیرون بسیار سخت است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

بر اساس اطلاعات مرکز لرزه‌نگاری امریکا (USGS)، امروز، دو زمین‌لرزه‌ی نیرومند، نخست با شدت ۶,۳ درجه‌ی ریشتر و در عمق ۸,۲کیلومتری زمین در شمال و سپس، یک زمین‌لرزه‌ی دیگر به بزرگی ۵.۵ درجه‌ی ریشتر و در عمق حدود ۱۲کیلومتری در ۲۹کیلومتری شمال‌غرب هرات، رخ داده است.

گفته می‌شود که لرزش این زمین‌لرزه‌ها در فراه و بادغیس نیز احساس شده است.

به گفته‌ی مسئولان ریاست مبارزه با حوادث، در جریان نُه روز گذشته، حدود ۴۰۰ روستا در ولسوالی‌های گلران، رباط‌سنگی، کهسان، زنده‌جان و بخش‌هایی از ولسوالی انجیل، در نتیجه‌ی زمین‌لرزه ویران شده اند. بر اساس گزارش‌ها، خانواده‌های زیادی در اثر زمین‌لرزه‌ها خانه‌های شان را ترک کرده و در فضای باز در این ولایت زیر خیمه‌ها زندگی می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: