«از خانوادۀ ما دو نفر شدید آسیب دیده‌اند که حتی همین حالا در شفاخانه هستند، همسرم هم آسیب دیده است.» این بخشی از گفته‌های محمدامین است که سه عضو خانواده‌اش را برای درمان از روستای «لنگر» ولسوالی قادس ولایت بادغیس به مرکز درمانی این ولسوالی آورده است.

او می‌گوید روز گذشته هنگامی که با اعضای خانواده‌اش در خانه بودند، زمین‌لرزۀ شدید رخ داد و آنان نتوانستند به بیرون از خانه بروند. به گفتۀ محمدامین، در این زمین‌لرزه خود و اعضای خانواده‌اش زخم برداشته‌اند.

او می‌افزاید: «خواهرم دستش شکسته و هم‌چنان خسارات مالی هم به ما وارد شده، دیوارها و خانه‌های ما تخریب شده، خسارات مالی بالای ۵۰ درصد است و حتی شهیدهایی هم در این ولسوالی شده که شامل اطفال، زنان و آقایان است.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

تنها محمدامین نیست که گواه این زمین‌لرزۀ شدید بوده و آسیب دیده است؛ بل‌ صدها خانوادۀ دیگر نیز در این روی‌داد خانه‌های‌شان ویران شده است و شماری از اعضای خانواده‌های‌شان را از دست داده‌اند.

گل‌احمد، باشندۀ بادغیس، می‌گوید: «یک مادر پیرزال داریم که دیوار بالایش چپه شده و یک زن که طفل خود را از دست داده و چهار خانه هم از ما تخریب شده است.»

عبدالحی، دیگر باشندۀ بادغیس، می‌گوید: «دو تا سه خانه‌ داشتم، کلاً تخریب شده است. من خودم با کودکانم در خانه ماندیم و می‌خواستیم بیرون شویم که خانه فرو ریخت و دست، سر و صورت کودکانم و خودم زخمی شد.»

ملا جانان سایق، رئیس مرکز عملیات حالت‌های اضطرار وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که حکومت به آسیب‌دیده‌گان این روی‌داد کمک‌های نقدی فرستاده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

بر بنیاد گفته‌های مسئولان، در نتیجۀ این زمین‌لرزه ۲۲ تن به‌شمول زنان و کودکان جان باخته و ۵ تن دیگر زخمی شده‌اند و نیز حدود یک هزار خانۀ مسکونی ویران شده است.

مسئولان می‌گویند که احتمال می‌رود این آمار افزایش یابد و تیم‌های نجات به محل‌ها فرستاده شده‌‌اند. زمین‌لرزۀ روز گذشته در کنار زیان‌های مالی و تلفات سنگین به باشنده‌گان بادغیس، ولایت‌های هرات و غور را نیز لرزانده است.

هرچند تاکنون از زیان‌های واردشده به باشنده‌گان هرات و غور گزارش نشده است، اما مسئولان فرهنگی غور می‌گویند که در نتیجۀ این زمین‌لرزه بخش‌هایی از تزیینات بیرونی منار جام این ولایت فرو ریخته و خطر سقوط این منار را بیش‌تر کرده است. براساس گزارش‌ها، مرکز این زمین‌لرزه ولسوالی قادس بادغیس و با شدت ۴.۹ درجۀ ریشتر بوده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: