نمایشگاه صنایع دستی معلولان هرات امروز پس از سه روز پایان یافت. مسئولان این نمایشگاه می‌گویند که هدف از برگزاری این نمایشگاه، دست‌گیری و پشتی‌بانی از معلولان ولایت هرات بود. به گفتۀ مسئولان، در این نمایشگاه صنایع دستی گونه‌گونی از معلولان که شامل نقاشی، مرواریدبافی، لوازم تزیینی خانه‌ها و کتاب‌ها می‌شد، به نمایش گذاشته شد.

خجسته هروی، یکی از ده‌ها بانوی معلول در هرات است که آثار دستی‌اش را در نمایشگاهی که از سوی «آسایشگاه پیر هرات» برگزار شده بود، به نمایش گذاشت. او می‌گوید که بیش از هفت سال می‌شود سرگرم ساخت صنایع دستی‌ست و در این مدت توانسته است آثار ارزش‌مند بسیاری بسازد. اما به گفتۀ او، دولت پیشین هیچ تلاشی برای رُشد کارهای هنری او و دیگر معلولان نکرد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

خجسته هروی می‌افزاید: «من حدود هفت سال و پنج ماه می‌شود که مصروف کارهای دستی هم‌چو مرواریدبافی و نقاشی هستم. بیش‌تر معلولان هستند که خیلی دستاوردهای خوبی دارند و همیشه دستاوردهای آن‌ها نادیده گرفته می‌شود، هیچ کس ارزشی برای آنان قایل نیست.»

سُمیه درویش و عبدالستار سکندری، از دیگر معلولانی‌اند که صنایع دستی‌شان در این نمایشگاه موجود است. آنان می‌گویند که معلولیت ناتوانی نیست و آن‌ها ظرفیت‌های خوبی دارند و می‌توانند در جامعه کار کنند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

همدم هم‌نوا، یکی از مسئولان آسایشگاه پیر هرات می‌گوید که معلولان در این ولایت از استعدادهای ویژه‌یی برخوردار اند، اما بی‌توجهی مسئولان و نهادها سبب شده است تا مردم کم‌تر در هم‌چو نمایشگاه‌ها حضور یابند.

مسئولان آسایشگاه پیر هرات و معلولان این ولایت از حکومت امارت اسلامی و نهادهای ملی و بین‌المللی می‌خواهند که از معلولان پشتی‌بانی کنند تا آنان بتوانند کارهای بزرگ‌تر و بیش‌تری دیگر را نیز انجام دهند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: