شهاب‌الدین دلاور، عضو دفتر سیاسی طالبان، امروز در یک نشست بزرگان قومی در کابل می‌گوید که آمریکا از این گروه درخواست کرده بود که پایگاه‌هایی در افغانستان داشته باشد؛ اما آنان مخالفت کردند. او می‌گوید که هرگز به «اشغال‌گران» در خاک افغانستان جای نخواهند داد.

در همین حال، شهاب‌الدین دلاور می‌افزاید که خارجی‌ها نگران بودند اگر افغانستان را ترک کنند، این کشور به سوریۀ دوم تبدیل شود، اما طالبان این نقشۀ خارجی‌ها را از بین بردند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

هرچند در جریان گفت‌وگوهای صلح میان طالبان و آمریکا دربارۀ ایجاد پایگاه‌های دایمی در افغانستان توسط این کشور بحث‌های داغی وجود داشت، اما این عضو دفتر سیاسی طالبان می‌گوید که هنگام توافق صلح میان این گروه و آمریکا، بارها آمریکا از آن‌ها خواست که پایگاه‌هایی در افغانستان داشته باشد. اما به گفتۀ او، آن‌ها این درخواست آمریکا را رد و با آن مخالفت کرده‌اند.

آقای دلاور تأکید می‌کند که هرگز به «اشغال‌گران» در افغانستان جایی نیست و از خاک و مردم خود در برابر اشغال‌گران دفاع می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این حال، چند روز پیش ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفت که به هیچ کشوری اجازه نخواهند داد از خاک افغانستان علیه کشوری دیگر استفاده کند و از دیگر کشورها نیز خواسته‌اند همین کار را بکنند.

از سویی هم، شهاب‌الدین دلاور می‌افزاید که خارجی‌ها تلاش‌های گسترده‌یی را برای تجزیۀ افغانستان آغاز کرده بودند و در تلاش بودند افغانان را به چند گروه و جناح تقسیم کنند و بار دیگر کشور را به جنگ داخلی دیگری سوق دهند. او می‌گوید که آن‌ها «نقشۀ خارجی‌ها و اشغال‌گران» را خنثی و از تجزیۀ افغانستان و پراکنده‌گی افغانان جلوگیری کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: