مسئولان ریاست آب‌رسانی حوزۀ غرب دربارۀ کاهش کم‌پیشینۀ آب‌های زیرزمینی در هرات هشدار می‌دهند و می‌گویند که بر بنیاد برآورد این اداره، در دو سال گذشته سطح آب‌های زیرزمینی در این ولایت تا ۳ متر پایین رفته است.

محمدنادر کاکر، رئیس ادارۀ آب‌رسانی حوزۀ غرب امروز در یک نشست خبری به باشنده‌گان هرات می‌گوید که اگر در مصرف آب‌های زیرزمینی صرفه‌جویی و از حفر خودسر چاه‌های عمیق جلوگیری نشود، هرات نیز مانند برخی از شهرهای ایران با بحران بی‌آبی روبه‌رو خواهد شد و در نبود آب این ولایت به یک شهر خالی از سکنه تبدیل می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

آقای کاکر کاهش سطح آب‌های زیرزمینی در هرات را جدی می‌داند و می‌گوید که برای جلوگیری از کاهش آب‌های زیرزمینی در داخل شهر، قرار است ۱۰ حلقه چاه عمیق در سواحل دریای هریرود و در منطقۀ «پشتون‌پُل» حفر شود.

رئیس ادارۀ آب‌رسانی حوزۀ غرب از ادارۀ محلی هرات می‌خواهد که به‌منظور جلوگیری از کاهش بیش‌تر آب‌های زیرزمینی، باید جلو حفر چاه‌های عمیق خودسر گرفته شود.

محمدنادر کاکر، رئیس ادارۀ آب‌رسانی حوزۀ غرب

در همین حال، شماری از باشنده‌گان هرات نیز از کاهش سطح آب‌های زیرزمینی و عدم صرفه‌جویی آب از سوی شماری از باشنده‌گان این ولایت ابراز نگرانی می‌کنند و می‌گویند که بیش‌تر کسانی‌ که ساختمان‌سازی و کشاورزی دارند، آب‌های زیرزمینی را به گونۀ بی‌رویه هدر می‌دهند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات می‌گوید که آنان برای رفع کم‌بود آب آشامیدنی شهروندان، اقدام به حفر چاه‌های عمیق کرده‌اند.

سخنگوی والی هرات تأکید می‌کند که اگر ریاست آب‌رسانی حوزۀ غرب طرحی را برای جلوگیری از حفر چاه‌های عمیق خودسر روی‌دست گیرد، آنان در هماهنگی با دیگر اداره‌ها این طرح را عملی خواهند کرد.

‎نگرانی‌ها از کاهش آب‌های زیرزمینی در شهر هرات در حالی شدت یافته است که بیش‌تر شهرهای ایران که با ولایت هرات مرز مشترک دارند، اکنون با بحران بی‌آبی روبه‌رو اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

باشنده‌گان هرات به این نگران‌اند که با بی‌تفاوتی مردم و مسئولان محلی دربارۀ آب، ولایت‌‎های هرات، فراه و نیمروز نیز مانند ولایت‌های سیستان و بلوچستان و خوزستان ایران با چالش بی‌آبی روبه‌رو خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: