کانال «گوهرگان» که از بند برق اول شهر پلخمری، مرکز ولایت بغلان سرچشمه گرفته است و در منطقۀ «دندغوری» شهر پلخمری پایان می‌یابد، قرار است به‌ طول ۳۵ کیلومتر ساخته شود. این کانال برای حل مشکلات باشنده‌گان ۲۵ روستا و آبیاری ۲۰ هزار هکتار زمین ساخته می‌شود.

قاری سردارولی حمزه، رئیس احیا و انکشاف دهات امارت اسلامی برای بغلان می‌گوید که کار ساخت این کانال دوباره آغاز شده است و آنان از این پروژه نظارت می‌کنند. آقای حمزه می‌افزاید که در این کانال ۲۶۰۰ مترمکعب سنگ‌کاری و به حجم ۱۱۰ مترمکعب کانکریت‌ریزی، کار می‌شود. او می‌گوید که بودجۀ این پروژه بیش از پنج میلیون دالر است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفتۀ رئیس احیا و انکشاف دهات امارت اسلامی برای بغلان، پول این پروژه از سوی دفتر آقاخان پرداخت و کار آن در شش ماه آینده تکمیل و به بهره‌برداری سپرده می‌شود. سردارولی حمزه هم‌چنان می‌گوید که نهادهای کمک‌کننده می‌توانند به گونۀ راحت به ساخت‌وساز ادامه دهند و امارت اسلامی امنیت آنان را تأمین کرده است.

کشاورزان در بغلان نیز از آغاز دوبارۀ کار ساخت کانال گوهرگان استقبال می‌کنند و می‌گویند که با تمام توان در ساخت این کانال هم‌کاری می‌کنند. پیرمحمد که در منطقۀ «دندغوری» پلخمری کشاورز است، می‌گوید که زمین‌های کشاورزی این روستا حاصلات خوبی دارد و ساخت این کانال کارهای کشاورزی آنان را بیش‌تر می‌کند.

پیرمحمد می‌افزاید که نبود آب، آنان را با مشکلات بسیاری روبه‌رو کرده بود و اکنون با ساخت این کانال آب آشامیدنی نیز در اختیار آنان قرار گرفته است. ساخت این کانال زمینۀ کار را برای ده‌ها باشندۀ روستاهای نزدیک شهر پلخمری فراهم کرده است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

ابراهیم که در کنار زمین‌داری در این کانال کار می‌کند، می‌گوید که از یک‌سو به خانواده‌اش کمک و از سوی دیگر به مردمان روستایش خدمت می‌کند. ابراهیم می‌افزاید که اگر زمینۀ کار در کشور برابر شود، دیگر نیاز نمی‌بیند که جوانان به بیرون از کشور بروند. به گفتۀ ابراهیم، سه برادرش به‌دلیل نبود کار به گونۀ قاچاق به بیرون از کشور رفته‌اند.

باشنده‌گان پلخمری نیز ساخت این کانال را حیاتی می‌دانند و می‌گویند که در بخش زراعت باید کارهای بسیاری صورت گیرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: