پس از کش‌و‌قوس‌ها میان ایران و افغانستان در پیوند به حقابه، روز گذشته مقام‌های جمهوری اسلامی ایران از رهاسازی آب بند کمال‌خان به سمت این کشور خبر دادند.

حسن کاظمی قمی، نمایندۀ ویژۀ ایران برای افغانستان، روز گذشته با پخش ویدیویی در توییترش نوشته که در نتیجهٔ تعامل مستمر دیپلماتیک آنان و بهره‌گیری از دیپلماسی عمومی، سرانجام مقداری از آب بند کمال‌خان به سمت ولایت سیستان و بلوچستان این کشور رها شده است.

نمایندۀ ویژۀ ایران برای افغانستان تأکید کرده است که رای‌زنی‎‌ها برای تداوم جریان پایدار آب ادامه خواهد داشت. او گفته است: «با تعامل مستمر دیپلماتیک و بهره‌گیری از ظرفیت دیپلماسی عمومی و هماهنگی میان‌ دستگاهی در سطح ملی، امروز شنبه، آب رهاسازی شده از سمت افغانستان وارد چاه‌نیمه‌های سیستان شد.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این حال، ورود آب به نقطۀ مرزی ایران و افغانستان، با استقبال باشنده‌گان ولایت سیستان و بلوچستان روبه‌رو شده است. باشنده‌گان ولایت سیستان و بلوچستان در شبکه‌های اجتماعی با پخش ویدیویی از جریان رسیدن آب به این منطقه خبر داده‌اند.

در همین حال، یک منبع معتبر در نیمروز که نخواست هویتش فاش شود، به سلام‌وطندار می‌گوید که بیش از ۱۰ روز از بازگشایی بند کمال‌خان در نیمروز می‌گذرد. او می‌افزاید که آب اضافی کانال این بند به ایران سرازیر می‌شود. به گفتۀ منبع، ۲۰ تا ۳۰ مترمکعب آب در ثانیه از بند کمال‌خان به‌دلیل رفع نیازمندی‌های مردم و کشاورزان نیمروز رها می‌شود و بخشی اندک این آب به‌دلیل اضافه‌شدن به ولایت سیستان و بلوچستان می‌رود.

از سویی هم، اخترمحمد نصرت، سخنگوی وزارت انرژی و آب، به سلام‌وطندار می‌گوید که آنان برای رفع نیازمندی‌های مردم و کشاورزان ولایت نیمروز، مقداری از آب بند کمال‌خان را رها کرده‌اند. او رهاسازی آب بند کمال‌خان به سمت ایران را رد می‌کند و می‌افزاید که ممکن است مقدار محدودی از آب به ولایت سیستان و بلوچستان ایران وارد شده باشد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او می‌گوید: «این آب به‌خاطر مردم و کشاورزان نیمروز از زیر بند کمال‌خان رها شده است. این کشاورزان بار بار مظاهره کردند، به ولایت درخواست کرده بودند، حتی پیام آن‌ها به وزارت رسیده بود، به همین خاطر ما آب را رها کردیم. شاید اندکی از آب به طرف ایران رفته باشد؛ اما هدف ما رهاکردن آب به‌خاطر ایران نیست.»

گزارش‌های ضدونقیض از رهاشدن آب بند کمال‌خان به سوی ایران در حالی پخش شده که در این اواخر مقام‌های ایران پیوسته دربارۀ حقابۀ این کشور از رود هیرمند تأکید کرده‌ و به امارت اسلامی هشدار داده‌اند.

پیش از این حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجۀ ایران، در گفت‌وگو با امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه گفته بود که اگر موضوع رودخانۀ هلمند حل نشود، روابط میان دو کشور تیره‌تر خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: