کمیتۀ حفاظت از روزنامه‌نگاران (سی‌پی‌جی) با پخش اعلامیه‌یی تیراندازی به جان محمدعلی احمدی، خبرنگار و ویراستار سلام‌وطندار را تهدید در برابر اطلاع‌رسانی در افغانستان عنوان کرده است.

استیون باتلر، هماهنگ‌کنندۀ برنامه‌های کمیتۀ حفاظت از روزنامه‌نگاران در آسیا، از طالبان خواسته است که تحقیقات دربارۀ چه‌گونه‌گی حمله به جان محمدعلی احمدی را هرچه زودتر آغاز کنند. آقای باتلر گفته است که عامل تیراندازی به جان محمدعلی باید پس از شناسایی مجازات شود.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

هماهنگ‌کنندۀ برنامه‌های کمیتۀ حفاظت از روزنامه‌نگاران در آسیا افزوده است، طالبان  باید به تعهدات خود مبنی بر ادامۀ فعالیت خبرنگاران در افغانستان متعهد باشند و اطمینان دهند که خبرنگاران می‌توانند با خیال راحت به کارشان ادامه دهند. «طالبان باید فوری و بی‌طرفانه تحقیقات خود دربارۀ زخمی‌شدن محمدعلی احمدی، خبرنگار و ویراستار سلام‌وطندار را روی‌دست گیرند و عامل این جنایت را محاکمه کنند.»

روز گذشته مرکز خبرنگاران افغانستان نیز با پخش خبرنامه‌یی سوءقصد به جان محمدعلی احمدی را محکوم کرده و گفته که این روی‌داد نشان‌دهندۀ افزایش خشونت و تهدید علیه خبرنگاران در افغانستان است.

خانۀ آزادی بیان نیز با پخش اعلامیه‌یی از امارت اسلامی خواسته است که با شناسایی عامل این روی‌داد، امنیت خبرنگاران را تأمین کند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

در همین حال، محمدعلی احمدی، خبرنگار و ویراستار سلام‌وطندار که شام شنبه، بیست‌وهفتم سنبله/شهریور در مسیر رفتن به خانه‌ از ناحیۀ پا شدید زخمی شده، می‌گوید، زمانی‌ که مرد کناری‌اش در موتر دربارۀ شغل و این‌که کارمند رادیو سلام‌وطندار است اطلاع یافته، به او گفته که سلام‌وطندار یک رادیوی آمریکایی‌ست. به گفتۀ احمدی، مرد مهاجم هنگام پایین‌شدن از موتر او را هدف شلیک گلوله قرار داده است.

این در حالی‌ست که پیش از این شکیب سیاووش، خبرنگار دیگر سلام‌وطندار هنگام پوشش اعتراض‌های خیابانی کابل از سوی افراد وابسته به طالبان لت‌وکوب شد و ظفر مومند، از دیگر خبرنگاران این رسانه نیز در همین روز برای چند ساعت در بند طالبان بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: