سران کشورهای گروه ۲۰ توافق کرده‌اند که برای جلوگیری از بحران انسانی در افغانستان، به این کشور کمک کنند. نشست گروه ۲۰ با محوریت افغانستان روز گذشته به میزبانی ایتالیا برگزار شد و رهبران کشورهای عضو این نشست تأکید کرد‌ند که به افغانستان کمک می‌کنند؛ اما این کمک‌ها به‌معنای به رسمیت‌شناختن حکومت طالبان نیست.

ماریو دراگی، نخست‌وزیر ایتالیا، پس از میزبانی از نشست گروه ۲۰ گفته است که سران این گروه بر هم‌کاری دسته‌جمعی برای جلوگیری از فاجعۀ انسانی در افغانستان تأکید کرده‌اند؛ حتی اگر این به‌معنای هماهنگی با طالبان باشد.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

در همین حال، اتحادیۀ اروپا در این نشست کمک یک میلیارد یورویی معادل به ۱.۲ میلیارد دالری خود به مردم افغانستان را اعلام کرده است تا به نیازهای بشردوستانه در کشور رسیده‌گی شود. در این نشست شماری از کشورها با تأکید بر هم‌کاری برای جلوگیری از فاجعۀ انسانی، گفته‌اند که این هم‌کاری‌های بشردوستانه با مردم افغانستان نباید به رسمیت‌شناختن طالبان تلقی شود.

براساس اهداف و اصول مشترک، کشورهای گروه ۲۰ نیز موافقت‌ کرده‌اند که از تلاش‌های فنی فعلی و آینده برای فعال‌نگه‌داشتن کامل میدان‌هوایی کابل پشتی‌بانی کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

شرکت‌کننده‌گان در این نشست تأکید کرد‌ه‌اند که تهدیدهای تروریستی و قاچاق مواد مخدر و انسان در افغانستان موجود است و توافق کرده‌اند که برای جلوگیری از تبدیل‌شدن این کشور به لانۀ تروریست‌ها، تدابیری اتخاذ کنند. لازم به یادآوری‌ست که رئیسان جمهور روسیه و چین در این نشست شرکت نکرده بودند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: