شماری از شهروندان در برابر تصمیم امارت اسلامی مبنی بر حذف «پرچم سه رنگ» از اداره‌های دولتی و نصب پرچم سفید امارت اسلامی به‌جای آن، واکنش نشان داده‌اند.

از شنبه‌شب، بیست‌وهشتم حوت/اسفند به این‌سو، مکتوبی منسوب به امارت اسلامی در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود که در آن از تمام اداره‌های دولتی خواسته شده است که از این پس در اداره‌های‌شان به‌جای پرچم سه رنگ، از پرچم سفید امارت اسلامی استفاده کنند.

شماری از شهروندان کشور نسبت به این تصمیم امارت اسلامی واکنش تند نشان داده‌اند. آنان از این کار حکومت امارت اسلامی انتقاد کرده و از مقام‌های امارت اسلامی خواسته‌اند که پرچم سه رنگ را به‌عنوان پرچم ملی بپذیرند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، ضیاءالحق امرخیل، والی پیشین ننگرهار، در فیس‌بوک خود نوشته است که حکومت‌ها باید اولویت‌های خود را انتخاب کنند و از موضوع‌هایی که میان حکومت و مردم شکاف ایجاد می‌کند، دست بردارند.

او نوشته است: «حکومت‌ها باید اولویت‌های خود را انتخاب کنند و از تمام مسائلی که در نتیجۀ آن وحدت ملی آسیب می‌بیند و میان مردم و حکومت شکاف ایجاد می‌کند، باید از آن اجتناب کند. در حقیقت پرچم ملی به یک گروه، سمت یا قوم محدود نیست؛ بل‌که میراث تمام مردم افغانستان است که حفظ و مراقبت آن بر همه لازم است.»

با این حال، عزیز معارج، دیپلمات پیشین و از آگاهان مسائل سیاسی، این کار امارت اسلامی را «شریعت مورد علاقۀ خود» نامیده است. هرچند مسئولان امارت اسلامی در این باره به‌طور رسمی چیزی نگفته‌، اما شماری از رسانه‌ها گزارش داده‌اند که این مکتوب رسمی‌ست.

این رسانه‌ها از قول احمدالله وثیق، رئیس رادیو تلویزیون ملی گزارش داده‌اند که مکتوب نام‌برده از سوی دفتر رهبری امارت اسلامی صادر شده و رسمی و لازم‌الاجراست.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

هم‌زمان با این، رنگ نشان/لوگوی تلویزیون ملی که با رنگ پرچم سه رنگ مزین بود، نیز برچیده شده است. اکنون به‌جای نشان پیشین این رسانه، تنها کلمۀ «ملی» با رنگ سفید و زمینۀ سبز دیده می‌شود.

از سوی دیگر، شماری از شهروندان از این کار امارت اسلامی ستایش کرده و گفته‌اند که پرچم سفید باید به‌عنوان پرچم ملی افغانستان شناخته شود.

این در حالی‌ست که چندی پیش والی امارت اسلامی برای خوست در یک ویدیویی با زبان تهدیدآمیز باشنده‌گان این ولایت را مخاطب قرار داده و گفته بود که اگر پرچم ملی را از بام خانه‌ها و دکان‌های خود برنچینند، دیگر حق شکایت را نخواهند داشت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: