زمین‌لرزه‌ی نیرومند و مرگ‌بار روز شنبه، ۱۵ میزان، در هرات و تلفات برخاسته از این رویداد، شماری از شهروندان به ویژه جوانان را وا داشته است که کارزارهای گردآوری کمک به زلزله‌زدگان هرات را در کابل و ۱۲ ولایت دیگر راه‌اندازی و آغاز کنند.

فهیم، مسئول گردآوری کمک‌های مردمی در ساحه‌ی «هتل پروان» در شهر کابل، می‌گوید که هفت کارزار را در بخش‌های مختلف پایتخت به هدف کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه در هرات راه‌اندازی کرده است. به گفته‌ی او، کمک‌های گردآوری‌شده پس از بسته‌بندی به هرات فرستاده خواهد شد.

او می‌افزاید: «این کمک مردمی است. شهروندان ما هر چیزی که در توان شان بود، می‌توانند کمک کنند؛ مثل مواد خوراکی، کمپل، خیمه و دیگر چیزها. همه باید در غم هم‌دیگر شریک باشیم، نباید هم‌وطنان ما در این فاجعه تنها گذاشته شوند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

نفیسه دانش، دیگر مسئول گردآوری کمک‌های مردمی در ساحه‌ی «قلعه‌ی نجارا»ی شهر کابل که چهار کارزار را در بخش‌های مختلف پایتخت راه‌اندازی کرده است، نیز می‌گوید: «هدف ما این است که با مردم هرات هم‌دردی شود. با این کارزارها شاید کسانی که زیر آور اند، دوباره زندگی شان را بسازند. هر چیزی که قابل انتقال تا هرات باشد، ما جمع‌آوری می‌کنیم.»

حسینه همدرد، از دیگر مسئولان گردآوری کمک‌های مردمی به زلزله‌زدگان هرات در شهر کابل، نیز می‌گوید: «از وقتی این کارزار را شروع کرده‌ایم، برخی از وسایل ضروری خانه را جمع‌آوری کرده‌ایم. در کنار آن، ۲۳ جوره لباس مردانه، ۳۵ جوره لباس زنانه، ۱۲ جوره لباس طفلانه و ۳۵ جوره بوت زنان و مردانه جمع‌آوری کرده‌ایم.»

در سوی دیگر، شماری از باشندگان شهر کابل که کمک‌های شان را به کارزارهای ایجادشده سپرده اند، نیز می‌گویند که با فرستادن کمک شان به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه در هرات، با آن‌ها هم‌دردی می‌کنند.

کارزارهای گردآوری کمک به زلزله‌زدگان هرات، در کنار کابل در ولایت‌های هلمند، جوزجان، کندهار، ارزگان، پکتیا، پکتیکا، نیمروز، فراه، زابل، خوست، غزنی و لوگر، نیز راه‌اندازی و آغاز شده است.

حبیب‌الله، باشنده‌ی ولسوالی‌ زرمت پکتیا، می‌گوید که در دو روز گذشته ده‌ها هزار افغانی از سوی باشندگان این ولسوالی برای کمک به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه در هرات گردآوری شده است.

او می‌افزاید: «این خیمه را برای کمک به مردم هرات ایجاد کرد‌‌ه‌ایم. مردم کمک‌های شان را می‌آورند، بسیاری از کمک‌ها نقدی بوده است. ما تلاش داریم در ولسوالی‌های دیگر هم خیمه ایجاد کنیم.»

حامد، فعال مدنی در ننگرهار، نیز می‌‌گوید: «مردم ما در هرات تلفات و زیان‌های هنگفت مالی را متحمل شده اند؛ به همین خاطر، جوانان در ننگرهار صندوق جمع‌آوری کمک را ایجاد کردند و ما از مردم می‌خواهیم که بیایند و از این طریق به مردم هرات کمک کنند.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

عبدالواسع، باشنده‌ی کندهار، از شهروندان می‌خواهد که در اندازه‌ی توان شان به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه در هرات کمک کنند. او می‌گوید: «مردم هرات به کمک ما نیاز دارند. هر کس به اندازه‌ی توانش باید کمک کند؛ چون همه‌ی ما در این غم شریک هستیم. خواست ما از تاجران و باشندگان کندهار این است که به این صندوق کمک کنند.»

با این همه، شماری از هنرمندان، روزنامه‌نگاران، نویسندگان و شاعران کشور، نیز یک کارزار آنلاین را به هدف گردآوری کمک به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه در هرات راه‌اندازی کرده اند.

کارزارهای گردآوری کمک به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه در هرات، در کابل و شماری دیگر از ولایت‌ها در حالی راه‌اندازی شده است که تا کنون میرویس عزیزی، رییس «بنیاد عزیزی» ۲۰۰ میلیون افغانی، شرکت هوایی کام‌‌ایر ۱۰ میلیون افغانی، کریکت بورد افغانستان دو میلیون افغانی و برخی دیگر از شهروندان از جمله تاجران و ورزش‌کاران، ده‌ها میلیون افغانی به زلزله‌زدگان هرات کمک کرده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: