محمد عبدالله جان، سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، پس از چاشت امروز (دوشنبه، ۱۷ میزان) در یک نشست خبری در کابل، تازه‌ترین جزئیات از تلفات و زیان‌های زمین‌لرزه‌ی دو روز پیش در ولسوالی زنده‌جان هرات در غرب کشور را، با رسانه‌ها شریک کرد.

سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، در این نشست می‌گوید که این وزارت تا کنون بیش از ۴۰۰۰ جان‌باخته و زخمی در نتیجه‌ی این زمین‌لرزه را، ثبت کرده است. او تأکید می‌کند که این آمار ابتدایی است و احتمال دارد رقم قربانیان افزایش یابد.

سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، می‌گوید‌: «بر اساس آمار ابتدایی که تا کنون به ما رسیده است، در نتیجه‌ی این رویداد متأسفانه بیش از ۴۰۰۰ تن جان باخته و زخمی شده اند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در حالی که هنوز عملیات نجات و تلاش‌ها برای رسیدگی به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه در هرات جریان دارد، صبح امروز یک زمین‌لرزه‌ی دیگر نیز در این ولایت رخ داد. سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، قدرت این زمین‌لرزه را ۴.۲ درجه‌ی ریشتر بیان و تأکید می‌کند که زیان‌های ناشی از آن تا کنون به گونه‌ی کامل بررسی نشده است.

او می‌افزاید: «این زلزله هم از نظر ریشتر قوی بود؛ اما تا کنون مشخص نشده که چه قدر زیان به جا گذاشته است؛ چون همه تیم‌ها مصروف رسیدگی به متضرران زلزله‌ی قبلی اند و برای همین مشخص نشده که زلزله‌ی امروز چه قدر زیان رسانده است.»

پس از گذشت دو روز از زمین‌لرزه‌ی نیرومند در ولسوالی زنده‌جان هرات، هرچند مسئولان در دفتر جمعیت هلال‌احمر افغانی، پیش از چاشت امروز به سلام‌وطندار از پایان عملیات نجات در این ولایت خبر دادند؛ اما سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، می‌گوید که این عملیات هنوز هم ادامه دارد.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

با این همه، بر اساس معلومات مسئولان در دفتر جمعیت هلال‌احمر افغانی، خانه‌های مسکونی تمامی ۱۳ روستا در ولسوالی زنده‌جان به گونه‌ی کامل ویران شده و صدها خانه‌ی دیگر نیز در مناطقی دیگر آسیب دیده است.

عرفان‌الله شرف‌زوی، سخن‌گوی دفتر جمعیت هلال‌احمر افغانی، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید‌: «در این ۱۳ قریه/روستا کدام خانه‌ای که سالم مانده باشد، وجود ندارد؛ اما دور از این ساحات خانه‌هایی هست که نسبی آسیب دیده است و تعداد آن‌ها هم به صدها خانه می‌رسد.»

گفتنی است که تلاش‌ها برای رسیدگی به وضعیت آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه در هرات، با ارائه‌ی کمک‌ها جریان دارد و هم‌اکنون برخی از کشورها مانند چین، جاپان، ایران، پاکستان و اتحادیه‌ی اروپا، اعلام هم‌کاری کرده اند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: