خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی در کانادا، گزارش داده که این کشور نزدیک به یک‌ هزار شهروند افغانستان را که پس از تسلط امارت اسلامی بر این کشور، به پناه‌گاه‌های مؤقتی در امارات متحده‌ی عربی جابه‌جا شده اند، در خاک خود جا می‌دهد.

بر اساس این گزارش، کانادا به درخواست امریکا در حال بررسی پرونده‌های مهاجران است، تا افراد واجدشرایط اسکان دوباره در کانادا را شناسایی کند.

اکنون، نزدیک به پنج هزار شهروند افغانستان، در مرکز مؤقت پناهندگان در امارات متحده در انتظار اسکان دوباره‌ی شان استند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

منابع به رویترز گفته ‌اند که کانادا برای اسکان دوباره‌ی این افراد، معیار شامل‌بودن در گروه‌های اقلیت‌های مذهبی، زنان مجرد، کارمندان دولت، فعالان اجتماعی و روزنامه‌نگاران را در نظر گرفته است.

از سویی، یک منبع امریکایی که نخواسته نامش فاش شود، به رویترز گفته که انتظار می‌رود عملیات اسکان دوباره‌ی این افراد به کانادا، در ماه روان آغاز شده و در اکتبر به پایان برسد.

اعتراض مهاجران افغانستانی در اردوگاهی در ابوظبی

در گزارش آمده است که برای آن شمار از شهروندان افغانستان که هیچ ارتباط مستقیم، از جمله کار با دولت کانادا را ندارند، فرصت داده می‌شود تا به این کشور بروند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

امارات متحده‌ی عربی به عنوان کشور دوست امریکا، سال گذشته به دنبال سقوط جمهوری، پذیرفت که به گونه‌ی مؤقت هزاران افغانستانی را که از کابل بیرون کشیده شده بودند، در خاک خود جا بدهد.

در آن زمان بیش‌تر از ۱۰ هزار شهروند افغانستان در امارات متحده جابه‌جا شدند؛ اما، به دلیل نبود ارتباطات و شفافیت در روند اسکان دوباره، این افراد بارها گردهم‌آیی‌های اعتراضی شکل دادند.

امریکا در آن زمان، به معترضان در اردوگاه‌های مؤقت امارات متحده، وعده سپرد که هیچ یک از آن‌ها، به اجبار به کشور شان بازگشت داده نمی‌شوند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: