سازمان ملل متحد در ادامۀ پخش گزارش‌های خود دربارۀ حضور گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان، در گزارش تازه‌اش گفته است که گروه‌های هراس‌افگن مخالف هند در افغانستان ۱۱ قرارگاه دارند.

در گزارش آمده است که اعضای این گروه‌ها در این قرارگاه‌ها آموزش می‌بینند و فعالیت‌های‌شان را به کمک امارت اسلامی افزایش داده‌اند. با این حال، آگاهان در این زمینه دیدگاه‌های متفاوتی دارند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

شماری از آنان می‌گویند که احتمال دارد این گزارش‌ها به درخواست آمریکا و متحدانش پخش شده باشند تا بر امارت اسلامی فشار بیاورد. آنان می‌افزایند از پخش چنین گزارش‌ها برمی‌آید که جهان به‌ویژه آمریکا، می‌خواهد دربارۀ افغانستان طرح دیگری داشته باشد.

نصرت‌الله حق‌پال، یک تن از آگاهان مسائل سیاسی، در این باره می‌گوید که آمریکا تلاش دارد تا از یک‌سو به افغانستان کمک‌های بشردوستانه انجام دهد و از سوی دیگر از چنین فشارها استفاده می‌کند که این موضوع نتیجۀ خطرناکی در پی خواهد داشت.

به گفتۀ حق‌پال، نیاز است تا امارت اسلامی به این برنامه‌ها به‌طور جدی توجه کند و برای به‌دست‌آوردن مشروعیت داخلی فاصله میان مردم و حکومت را کاهش دهد.

در همین حال، محمود حیدری، یک تن دیگر از آگاهان مسائل سیاسی، نیز می‌گوید که احتمال دارد پاکستان به‌منظور فرار از سرزنش جهانی، بر امارت اسلامی قبولانده باشد تا برخی از گروه‌های هراس‌افگن اهداف خود را در افغانستان دنبال کنند که این موضوع برای مردم و امارت اسلامی پیامد بدی در پی خواهد داشت.

او می‌افزاید که آمریکا و متحدانش می‌خواهند با متهم‌کردن امارت اسلامی به پشتی‌بانی از القاعده و دیگر گروه‌ها، امارت اسلامی را بدنام کنند که این یک بازی خطرناک است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که وزارت امور خارجه روز گذشته یک بار دیگر گزارش سازمان ملل متحد دربارۀ فعالیت گروه‌های خارجی در افغانستان را بی‌بنیاد خواند و با پخش خبرنامه‌یی گفت که پس از روی‌کارآمدن دوبارۀ امارت اسلامی از هرگونه ضرر از سوی افغانستان به کشورهای منطقه و جهان، جلوگیری شده است.

در اعلامیه گفته شده است که حکومت سرپرست امارت اسلامی تلاش می‌کند تا فضای اعتماد را با کشورهای منطقه و جهان به‌وجود بیاورد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: