جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، روز گذشته در برنامه‌ای که برای یابود از کشته‌شدگان حمله‌های یازدهم سپتمبر در مقر وزارت دفاع این کشور برگزار شده بود، بار دیگر بر دنبال‌کردن تروریست‌ها تأکید کرد.

او، با اشاره به حمله‌ها‌ی یازدهم سپتمبر، گفت: «امریکا سال‌ها کسانی را که عامل حمله‌های یازدهم سپتمبر بود، تعقیب کرده و از میان برد، تا تهدید تروریزم دیگر وجود نداشته باشد.» بایدن با پافشاری بر موقف امریکا، گفت که «عاملان این حمله‌ها را تا دروازه‌های جهنم تعقیب می‌کنیم تا مطمین شویم که آن‌ها دیگر ادامه داده نمی‌توانند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

حمله‌هایی که در یازدهم سپتمبر ۲۰۰۱ مرکز تجارت جهانی در نیویارک و مقر وزارت دفاع امریکا را هدف قرار داده بود، پای امریکا را به افغانستان باز کرد. در آن زمان، امریکا برای مبارزه با شبکه‌ی القاعده –عامل حمله‌های یازدهم سپتمبر-، وارد افغانستان شد و پس از ۲۰ سال حضور نظامی، در ۳۱ آگست سال گذشته، این کشور را ترک کرد.

هرچند بیش‌تر از یک سال از خروج امریکا از افغانستان می‌گذرد، اما، مقام‌های اجرایی امریکا به ویژه رییس‌جمهور این کشور، هنوز بر مبارزه با تروریزم در افغانستان تأکید دارد و در یک سال گذشته، با استفاده از هواپیماهای بدون‌سرنشین، از خاک افغانستان نظارت دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

امریکا در مهم‌ترین عملیات نظامی پساخروج، چندی پیش مدعی شد که ایمن‌الظواهری، رهبر شبکه‌ی القاعده را در شیرپور کابل کشته است؛ اما، امارت اسلامی هنوز کشته‌شدن الظواهری در افغانستان را نپذیرفته است.

امریکا در حالی بر مبارزه با تروریزم از راه دور تأکید دارد که کنت مکنزی، فرمانده‌ی پیشین سنتکام، در صحبت با شبکه‌ی سی‌بی‌اس، گفته است که توانایی‌های استخباراتی امریکا در افغانستان پس از خروج کاهش یافته‌ است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: