مسئولان و فارم‌داران زنبور عسل در میدان‌وردک، می‌گویند که فارم‌های پرورش زنبور عسل و تولید عسل خالص در این ولایت، نسبت به گذشته افزایش یافته است.

خیال‌نبی، باشنده‌ی ولسوالی نرخ میدان‌وردک که از ۱۰ سال به این سو، سرگرم پرورش زنبور عسل است، می‌گوید که نزدیک به ۳۰۰ صندوق زنبور عسل دارد و از این راه، سالانه ده‌ها هزار افغانی به دست می‌آورد.

او، می‌افزاید: «پرورش زنبور عسل این روزها افزایش یافته است. برای پرورش زنبورها در هر منطقه، امکانات وجود دارد؛ زیرا غذای آن‌ها فراوان است. ریاست زراعت و مالداری، باید به زنبورداران کمک‌های همه‌جانبه ارائه کند تا آن‌ها از پرورش زنبور عسل، سود زیادی ببرند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

رسول‌خان، کارشناس پرورش زنبور عسل، با اشاره به رشد صنعت پرورش زنبور عسل در میدان‌وردک، می‌گوید که این صنعت، «سود زیادی به هم‌راه دارد. امسال بارندگی زیاد بود و در هر منطقه غذا و امکانات برای پرورش زنبورها وجود دارد.»

حفیظ‌الله، از خریداران عسل در میدان‌وردک، می‌گوید که با وجود افزایش تولید عسل در این ولایت، بیش‌تر مردم به دلیل ناداری، توانایی تهیه‌ی آن را ندارند. به گفته‌‌ی او، بهای یک کیلوگرام عسل در میدان‌شهر، مرکز میدان‌وردک، ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ افغانی است.

رفیع‌الله، تاجر عسل، می‌گوید که عرضه‌ی عسل بی‌کیفیت به بازار و مشکلات اقتصادی مردم، سبب ازرونق‌افتادن بازار فروش این محصول شده است. او می‌افزاید: «امارت اسلامی باید برای پرورش‌دهندگان زنبور و تاجران عسل، فرصت‌های کاری فراهم کند و عسل تولید افغانستان را برای فروش در داخل و خارج عرضه کند. برای آن‌ها فرصت‌های آموزشی برای پرورش زنبورها و فروش عسل فراهم کند.»

احسان‌الله، معاون ریاست زراعت، آبیاری و مالداری میدان‌وردک نیز، می‌گوید که پرورش زنبور عسل و تولید عسل افزایش یافته؛ طوری که در سال روان، نزدیک به ۸۴ تُن عسل خالص در این ولایت تولید شده است.

او، می‌افزاید: «ریاست زراعت و مالداری میدان‌وردک در هم‌کاری با مقام ولایت، وزارت زراعت و اقتصاد، به پرورش‌دهندگان زنبور عسل آموزش داده، تسهیلات برای بازاریابی عسل ایجاد و کارهای زیادی برای فروش عسل در داخل و صادرات به خارج نیز انجام شده است.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

از چند سال به این سو، پرورش زنبور عسل و تولید عسل، به یکی از تجارت‌های پررونق در افغانستان تبدیل شده و فارم‌های خردوبزرگ زیادی در ولایت‌های مختلف نیز ایجاد شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: