آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز گذشته -سه‌شنبه، ۲ جوزا- در بیانیه‌ای، گفته که جهان در راستای حفاظت از غیرنظامیان در جنگ‌های جاری ناکام بوده ‌است.

بر اساس آمار نشرشده از سوی سازمان ملل متحد، در نتیجه‌ی ۱۲ درگیری در سراسر جهان در ۲۰۲۲، نزدیک به ۱۷ هزار غیرنظامی کشته و میلیون‌ها تن آواره شده ‌اند. بنا به این گزارش، تلفات غیرنظامیان در مقایسه با ۲۰۲۱، افزایش ۵۳درصدی را نشان می‌دهد.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

هم‌زمان با این اظهارات دبیرکل سازمان ملل متحد، آگاهان امنیتی، این سازمان را نه تنها به ناتوانی در جلوگیری از جنگ، بل که به تشدید خشونت‌ها در جهان نیز متهم می‌کنند.

عبدالواحد طاقت، آگاه امور امنیتی، می‌گوید: «این همه جنایاتی که در جهان، در افغانستان و در منطقه صورت گرفت و می‌گیرد، تقریباً ۶۰ فیصد ملل متحد در آن دخیل و گناه‌کار است.»

یوسف‌امین زازی، دیگر آگاه امور امنیتی، می‌گوید که کشورهای فروشنده‌ی سلاح نیز عضو سازمان ملل متحد است و این سازمان در برابر تجارت سلاح، خاموشی اختیار کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

از سویی هم، برخی آگاهان دیگر، می‌گویند که در صورت دوام روی‌کرد کنونی سازمان ملل متحد، امنیت جهانی بیش‌تر در معرض تهدید قرار خواهد گرفت. عزیز معارج، آگاه سیاسی، می‌گوید: «از زمانی که سازمان ملل متحد بوده، جنگ‌ها وجود داشته و ابرقدرت‌ها، کشورهای جهان سوم را تحت حملات قرار داده و بیش‌ترین تلفات ملکی را به میان آورده است؛ اما سازمان ملل صدای خود را نکشیده، فعلاً هم با چنین اعلامیه‌ها فقط رفع مسئولیت می‌کند؛ اما در عمل کدام استراتژی ندارد.»

بر بنیاد گزارش سازمان ملل متحد، جنگ و ناامنی‌های کنونی در جهان، در کنار تلفات جانی، بیش از ۱۱۷ میلیون تن را با گرسنگی شدید روبه‌رو کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: