هم‌زمان با نخستین سالگرد روی‌کارآمدن دوبارۀ حکومت امارت اسلامی در افغانستان، شورای عالی مقاومت ملی برای نجات افغانستان که چندی پیش از سوی شماری از رهبران و چهره‌های سیاسی پیشین شکل گرفت، منشور این شورا را طی یک نشست مجازی اعلام کرد.

همایون خیری، از چهره‌های سیاسی پیشین و عضو هیأت تحریر این منشور، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گوید که براساس این منشور، شورای عالی مقاومت ملی برای نجات در ۱۶ کمیتۀ کاری در برابر حکومت کنونی افغانستان ایستاده‌گی خواهد کرد.

آقای خیری تأکید می‌کند که کمیته‌های کاری این شورا شامل بخش‌های سیاسی، نظامی، حقوق بشر، فرهنگی و دیگر بخش‌ها می‌شود که به‌منظور ایستاده‌گی در برابر حکومت کنونی افغانستان کار خواهند کرد. به گفتۀ او، دست‌کم ۵۰۰ چهرۀ سیاسی، نظامی و فرهنگی عضویت این شورا را دارند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

هرچند در منشور شورای عالی مقاومت ملی برای نجات افغانستان به گفت‌وگو برای بیرون‌رفت از چالش‌ها و ایجاد حکومت فراگیر غیرمتمرکز تأکید شده‌ است، اما همایون خیری می‌گوید که به گفت‌وگوی نتیجه‌بخش با حکومت کنونی افغانستان ناامید است.

او می‌افزاید: «مذاکره هم از خود اصول دارد و امارت اسلامی برنامه و اصول سیاسی ندارند. در این ‌صورت، هیچ‌گونه مذاکره نتیجه نمی‌دهد. امارت اسلامی به تعهدات مذاکرات با آمریکا هم پای‌بند نماند، امارت اسلامی اتفاق نظر ندارد.»

براساس گزارش‌ها، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، در واکنش به منشور شورای عالی مقاومت ملی برای نجات افغانستان گفته ‌است که آنان برای گفت‌وگو آماده‌اند؛ اما در حکومت امارت اسلامی به «چهره‌های فاسد» جا نمی‌دهند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با این حال، بلال کریمی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی، اما می‌گوید که این حکومت هیچ واکنشی در برابر دیدگاه‌های ابرازشده در نشست‌های آن‌لاین چهره‌های فراری افغانستان ندارد و در داخل افغانستان نیز هیچ‌ گروه مخالف حکومت کنونی حضور فیزیکی ندارد.

حکومت سرپرست امارت اسلامی در حالی حضور فیزیکی گروه‌های مخالفش در کشور را رد می‌کند که به تازه‌گی جبهۀ مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود ادعا کرده که در نتیجۀ درگیری در پنجشیر شماری از نیروهای امارت اسلامی را کشته و ۴۰ تن آنان را اسیر گرفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: