ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، در پاسخ به پرسش سلام‌وطندار در پیوند به نشست سیاست‌گران افغان در ترکیه، می‌گوید که اگر این نشست‌ها به‌خاطر صلح و آرامش در افغانستان باشد، از آن استقبال می‌کنند و اگر برای بی‌ثباتی افغانستان باشد، با آن مقابله خواهند کرد.

مجاهد می‌افزاید: «اگر به نفع مردم افغانستان باشد، ما هم تلاش داریم تماس خود را تقویت ببخشیم، به کسانی که از افغانستان بیرون شده‌اند، با آن‌ها تماس داشته باشیم …. اما اگر کدام اقدام فتنه‌انگیزانه باشد، مردم افغانستان به آن اجازه نمی‌دهند و در برابر آن ایستاد می‌شویم.»

سه‌شنبه‌شب همین هفته شماری از سیاست‌گران افغان در انقرۀ ترکیه زیر نام «شورای عالی مقاومت ملی برای نجات افغانستان» گرد هم آمدند تا دربارۀ وضعیت افغانستان تصمیم بگیرند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

اعضای شورای عالی مقاومت ملی برای نجات افغانستان که به تازه‌گی ایجاد شده است، با پخش اعلامیه‌یی مقاومت در برابر امارت اسلامی را مشروع دانسته و گفته‌اند که دوام امارت اسلامی منجر به وخامت وضعیت بشری، قاچاق مواد مخدر، افزایش مهاجرت‌ها و تبدیل‌شدن افغانستان به پایگاه امن هراس‌افگنان خواهد شد.

در بخشی از این اعلامیه از امارت اسلامی نیز خواسته شده است که برای حل معضل افغانستان به گفت‌وگو با آنان حاضر شود. احسان نیرو، سخنگوی حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان، به سلام‌وطندار می‌گوید که این نشست به‌منظور بیرون‌رفت از وضعیت کنونی افغانستان انجام شده است.

او می‌افزاید: «شرکت‌کننده‌گان این نشست با دیدگاه مثبت و با طرح‌های مثبت روی بیرون‌رفت از چالش موجود در افغانستان بحث و تبادل نظر داشتند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با این حال، نورشاه نورانی و حمیدالله هوتک، دو تن از آگاهان مسائل سیاسی می‌گویند که برای حل معضل افغانستان، دو طرف باید از راه گفت‌وگو به یک نتیجۀ مثبت دست یابند. آنان می‌افزایند که امارت اسلامی باید زمینۀ گفت‌وگو با شورای عالی مقاومت ملی برای نجات افغانستان را فراهم کند.

این در حالی‌ست که تاکنون چندین جبهه علیه امارت اسلامی و جنگ در برابر آنان در کشور، اعلام موجودیت و فعالیت کرده‌اند. گفتنی‌ست که شرکت‌کننده‌گان نشست سه‌شنبه‎شب گفته‌اند این‌گونه نشست‌ها در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: