یک بانوی جوان در ولایت بلخ با سرمایه‌گذاری ۳۰ هزار افغانی یک کارگاه خیاطی ایجاد کرده است که علاوه بر تولید لباس دست‌دوز افغانی برای بیش از ۲۰ بانوی دیگر نیز حرفه می‌آموزد.

مدیحه امیری، ۲۶ سال سن دارد و فارغ دانشکدۀ انجنیری دانشگاه بلخ است.

او می‌گوید، از این‌که زمینۀ‌ کار در رشتۀ تحصیلی برایش محدود بود، با هزینۀ انده‌ک ۳۰ هزار افغانی این کارگاه خیاطی را ایجاد کرده است.  تمامی لباس‌های ساخته شده در این کارگاه طرح جدید و خاص دارد که توسط کارکنان این کارگاه خیاطی تولید و به بازار عرضه می‌شود. در حال حاضر ۲۰ تن در این کارگاه خیاطی سرگرم کاراند.

مدیحه به سلام‌وطندار می‌گوید، همواره دوست داشته است زمینۀ کار را برای بانوان فراهم سازد. او می‌گوید، استادان این کارگاه خیاطی در بیرون از کشور حرفۀ خیاطی را آموخته‌اند و برای این بانوان خیاطی را به گونۀ معیاری آموزش می‌دهد.

بانوانی که در این کارگاه خیاطی کار می‌کنند می‌گویند، به دلیل علاقۀ خاص به کار خیاطی و دیزاین به یادگیری حرفۀ خیاطی رو آورده‌اند.

کوثر و بصیره دو تن از کارآموزان این کارگاه خیاطی می‌گویند که آموزش خیاطی در این کارگاه از نگاه تأمین اقتصاد برای آنان بسیار با اهمیت است و از این طریق می‌توانند مخارج زنده‌گی خود را مرفوع سازند.

فرشته یکی از مشتریان این کارگاه خیاطی، ایجاد این کارگاه را گامی مؤثر در راستای ایجاد فرصت‌های تازۀ اقتصادی برای زنان می‌خواند و از مردم می‌خواهد که بیشتر از لباس‌های تولید داخلی استفاده کنند.

مدیحه امیری در نظر دارد با برگزاری یک نمایشگاه لباس‌های دوخته‌شده در کارگاه خیاطی‌اش را در ولایت بلخ به نمایش بگذارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: