سازمان عفو بین‌الملل گفته است که آزادی بیان و حق آزادی تجمع در افغانستان به‌طور گسترده محدود شده و هر مخالفتی با دست‌گیری خودسرانه، بازداشت‌‌‌ غیرقانونی و ناپدیدشدن روبه‌روست.

عفو بین‌الملل روز گذشته با پخش گزارشی گفته که ناپدیدشدن زنان و بازداشت‌های خودسرانۀ روزنامه‌نگاران و فعالان جامعۀ مدنی، آخرین تاکتیک‌های حکومت امارت اسلامی برای خاموش‌کردن صداهاست. این سازمان از امارت اسلامی خواسته است که روند بازداشت‌های غیرقانونی را متوقف و معیار‌های بین‌المللی حقوق بشر را رعایت کند.

در گزارش هم‌چنان آمده که سازمان عفو بین‌الملل دست‌کم نُه موردی را مستندسازی کرده است که افزایش این اقدامات امارت اسلامی را برجسته می‌سازد. بر بنیاد گزارش بازداشت‌های غیرقانونی و ناپدیدشدن اجباری علیه کسانی انجام شده که سعی کرده‌اند «از طریق اعتراضات مسالمت‌آمیز یا با استفاده از حق آزادی بیان، امارت اسلامی را زیر پرسش ببرند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

عفو بین‌الملل افزوده است که بازداشت زنان معترض و انکار مستمر از محل اختفای آنان که ناپدید شده‌اند، نشان‌دهندۀ‌ عدم مسئولیت‌پذیری و تعهد حکومت در قبال پشتی‌بانی از شهروندان افغانستان است. در گزارش آمده که این سازمان براساس تحقیقات و تحلیل‌های انجام شده، به این نتیجه رسیده که امارت اسلامی موارد نقض جدی قوانین بین‌المللی حقوق بشر را مرتکب شده و فضای ترس را ایجاد کرده‌ است.

براساس گزارش عفو‌ بین‌الملل، در ماه‌های جنوری و فبروری، بیش از ۶۰ تن به شمول کودکان با بازداشت خودسر و غیرقانونی توسط نیروهای امارت اسلامی روبه‌رو شده‌اند. این سازمان تصریح کرده که ممکن است این آمار بیش‌ از چیزی باشد که توسط رسانه‌ها گزارش می‌شود.

سازمان عفو بین‌الملل تأکید کرده است که حکومت امارت اسلامی باید معیارهای بین‌المللی حقوق بشر را رعایت کند و به همه شهروندان افغانستان اجازه دهد تا آزادانه از حقوق‌شان بدون هیچ ترسی استفاده کنند. «ما از امارت اسلامی می‌خواهیم که فوراً و بدون قیدوشرط تمام کسانی را که به‌دلیل استفاده از حقوق خود بازداشت شده‌اند، آزاد کنند.»

این سازمان افزوده است که جامعۀ بین‌المللی، از جمله کشورهای منطقه و دیگر کشورهایی که در تعامل مستقیم با حکومت سرپرست‌اند، باید نقض مداوم حقوق بشر توسط این حکومت را محکوم کنند و از آن بخواهند که به قوانین بین‌المللی حقوق بشر احترام بگذارد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این در حالی‌ست که پیش از این، نیروهای استخبارات امارت اسلامی شماری از خبرنگاران، فعالان سیاسی و برخی از فعالان حقوق زن را بازداشت و پس از چند روز دوباره رها کرده‌اند. در آخرین مورد سه کارمند تلویزیون خصوصی طلوع‌نیوز توسط نیروهای استخبارات امارت اسلامی بازاشت و پس از حدود ۲۴ ساعت رها شدند.

استخبارات امارت اسلامی با توجیه بازداشت شماری از خبرنگاران گفته است که شماری از رسانه‌ها، مواردی را پخش می‌کنند که احساسات دینی جامعه‌ را مجروح ساخته و امنیت ملی را تهدید می‌کند. افزون بر این «عناصر شریر و شرانداز، مواد تبلیغاتی خود را علیه نظام از محتویات این رسانه‌ها دریافت می‌کنند.»

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: