توماس نیکلسون، نمایندۀ ویژۀ اتحادیۀ اروپا برای افغانستان، در واکنش به بازداشت زنان معترض توسط نیروهای امارت اسلامی گفته است که بازداشت‌های خودسرانۀ شهروندان و ناپدیدشدن آنان، ادعاهای امارت اسلامی دربارۀ تعلق این حکومت به مردم را تضعیف می‌کند.

او در توییترش نوشته است که بازداشت‌ و ناپدیدشدن شهروندان، با تعهدات امارت اسلامی مبنی بر حمایت از حقوق بشر در تضاد قرار دارد. نمایندۀ ویژۀ اتحادیۀ اروپا برای افغانستان، خواستار رهایی فوری زنان معترض از سوی امارت اسلامی شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، دیبرا لاینز، نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در دیدار با مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی رئیس‌الوزرا، دربارۀ سرنوشت و وضعیت زنان معترض ناپدیدشده ابراز نگرانی کرده است.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما گفته که لاینز در این دیدار که روز گذشته انجام شده، پشتی‌بانی جهان از امارت اسلامی را وابسته به رعایت حقوق بشر عنوان و تأکید کرده است که رعایت‌نکردن این حقوق سبب کاهش حمایت از این حکومت خواهد شد.

پیش از این نیز، رینا امیری، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ آمریکا برای زنان افغانستان، بازداشت زنان معترض از سوی امارت اسلامی را ناعادلانه خوانده و خواستار توقف این روند شده است.

او گفته که اگر امارت اسلامی به‌دنبال کسب مشروعیت مردمی و جهانی‌ست، باید به حقوق بشری شهروندان افغانستان، به‌ویژه زنان و نیز آزادی بیان احترام بگذارد.

سازمان عفو بین‌الملل هم‌چنان دربارۀ ناپدیدشدن زنان معترض شدید ابراز نگرانی کرده و از امارت اسلامی خواسته است که به استفاده از نیروی «غیرقانونی» در برابر مردم پایان دهد و در صورت بازداشت این زنان، آنان را فوری و بی‌قید‌وشرط رها کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

این در حالی‌ست که براساس گزارش‌‌ها، نیروهای امارت اسلامی در چند هفتۀ پسین دست‌کم چهار زن معترض و شماری از بسته‌گان آنان را بازداشت کرده‌اند. از سرنوشت زنان بازداشت‌شده هنوز اطلاعی نیست.

مقام‌های امارت اسلامی گفته‌اند که برای پیداکردن این زنان ناپدیدشده،‌ تلاش‌ها جریان دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: