در بحبوحه‌ی نارضایتی‌ها و تنش‌ها میان کابل‌ و اسلام‌آباد، وزارت امور خارجه‌ی پاکستان از توافق این کشور با امریکا در بخش مبارزه با هراس‌افکنی به ویژه در برابر گروه داعش و تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی)، خبر داده ‌است.

این توافق، در نتیجه‌ی گفت‌وگوی هیئت‌های دو کشور به دست آمده‌ است. در بخشی از خبرنامه‌ی وزارت امور خارجه‌ی پاکستان در باره‌ی این توافق آمده‌ است: «هر دو دولت تصمیم به افزایش ارتباطات در باره‌ی این مباحث و ادامه‌ی هم‌کاری برای کشف و جلوگیری از افراط‌گرایی خشونت‌آمیز گرفتند. گفت‌و‌گوی ضدهراس‌افکنی مجدداً بر عزم مشترک پاکستان و ایالات متحده برای کمک به امنیت منطقه‌ای و جهانی و ثبات تأکید می‌کند.»

هرچند در خبرنامه‌ی وزارت امور خارجه‌ی پاکستان، در این باره اشاره‌ای به افغانستان نشده ‌است؛ اما این کشور همواره ادعا می‌کند که اعضای تحریک طالبان پاکستان در افغانستان حضور دارند و از سوی حکومت سرپرست افغانستان پشتیبانی می‌شوند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

در مقابل امارت اسلامی همواره این ادعای پاکستان را رد کرده است. اخیراً وزارت دفاع ملی امارت اسلامی در واکنش به این ادعای پاکستان گفته که پاکستان به داعش اجازه داده است از خاک این کشور برضد افغانستان استفاده کند.

داعش و تی‌تی‌پی، دو گروهی هستند که پاکستان و امریکا بر مبارزه‌ی مشترک در برابر آن به توافق رسیده‌ اند. این جا در افغانستان، آگاهان اما مبارزه در برابر این گروه‌ها را نیازمند هم‌کاری‌ و هم‌آهنگی با حکومت کنونی افغانستان می‌دانند.

صادق شینواری، آگاه مسائل امنیتی، در این باره می‌گوید: «داعش و تی‌تی‌پی به یک خطر منطقه‌ای مبدل شده‌ اند؛ برای مهار این گروه‌ها، توافق یک‌جانبه‌ی امریکا و پاکستان بسنده نیست.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

عزیز استانکزی، دیگر آگاه مسائل امنیتی، نیز در این باره می‌گوید: «کاش امریکا و پاکستان منابع استخباراتی خود را با افغانستان نیز شریک بسازند تا درصدی کمی از گروه‌های مخرب که در افغانستان حضور دارند و لانه‌های شان در پاکستان است، مهار شوند.»

گفتنی است که دست‌کم چهار روز پیش از این، گزارش‌هایی از سفر ژنرال مایکل اریک کوریلا، رییس ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده‌ی امریکا (سنتکام)، به پاکستان پخش شد. این مقام نظامی امریکایی در جریان سفرش به پاکستان، از مناطق مرزی این کشور با افغانستان نیز دیدن کرده‌ است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: