به تازگی کرن دیکر، کاردار سفارت امریکا برای افغانستان، در گفت‌وگویی تأکید کرده است امریکا با این که سیاست به‌رسمیت‌نشناختن امارت اسلامی را تعقیب می‌کند و با آن هم در تلاش برقراری تعامل با این حکومت است.

به دنبال این، روز گذشته، ودانت پاتل، معاون سخن‌گوی وزارت امور خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا، نیز در یک نشست خبری تأکید کرده ‌است که تعامل امریکا با امارت اسلامی بر اساس منافع این کشور خواهد بود.

معاون سخن‌گوی وزارت امور خارجه‌ی امریکا، گفته است تلاش برای رهایی شهروندان امریکایی که در بند امارت اسلامی به ‌سر می‌برند، نظارت از تعهد امارت اسلامی در بخش مبارزه با هراس‌افکنی و تأمین حقوق بشر، از جمله‌ی مواردی اند که امریکا را وادار به داشتن تعامل با امارت اسلامی می‌کند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در واکنش به این رو‌یکرد امریکا، امارت اسلامی نیز تأکید می‌کند که به دنبال تعامل با تمام کشورها به ویژه امریکا است. حمدالله فطرت، معاون سخن‌گوی امارت اسلامی، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «امارت اسلامی از قبل به این باور است که از راه تعامل و دیپلماسی می‌توانیم به تمام مشکلات راه‌ حل پیدا کنیم. اگر امریکا بخواهد در میدان تعامل با امارت اسلامی بیاید، امارت اسلامی نیز به این آماده است.»

این در حالی است که هم‌اکنون جان بس، معاون وزیر امور خارجه‌ی امریکا، به دوحه و اسلام‌آباد سفر کرده است و پیرامون افغانستان گفت‌وگو می‌کند.

از سویی هم، وزارت امور خارجه‌ی امریکا، اخیراً در گزارش سالانه‌اش با نگرانی از وضعیت حقوق‌بشری در افغانستان، تأکید کرده است که هیچ تصمیمی در امریکا مبنی بر به‌رسمیت‌شناسی امارت اسلامی وجود ندارد.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

محمدباقر محسنی، آگاه روابط بین‌الملل، در خصوص این سیاست ایالات متحده‌ی امریکا در برابر افغانستان، می‌گوید: «امریکا در قبال افغانستان دنبال منافع سیاسی و امنیتی خود است. با توجه به تنش‌ها در منطقه و هم‌چنان حضور ۲۰ساله‌ی امریکا و هزینه‌هایی که در افغانستان متقبل شد، این‌ها امریکا را وادار می‌کند تا با افغانستان تعاملاتی داشته باشد.

گفتنی است که در جریان نزدیک به سال حاکمیت امارت اسلامی در افغانستان، امریکا و بیش‌تر کشورهای دیگر تمامی روابط دیپلماتیک خود با افغانستان را متوقف کرده‌؛ اما با آن هم این کشورها کمک‌های انسان‌دوستانه‌ی خود را به افغانستان ادامه داده ‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: