وزارت امور خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا، در گزارش سالانه‌ی خود مبنی بر وضعیت حقوق‌بشری در جهان از وضعیت حقوق‌بشری در افغانستان به ویژه فرمان‌های متعدد امارت اسلامی در باره‌ی زنان، اظهار نگرانی کرده ‌است. این گزارش روز دوشنبه، ۳ ثور، پخش شده است.

در واکنش به این گزارش وزارت امور خارجه‌ی امریکا، امارت اسلامی تأکید می‌کند که متعهد به تأمین حقوق بشر بر اساس شریعت اسلامی در افغانستان است. امارت اسلامی، هم‌چنان از امریکا و دیگر کشورها می‌خواهد که فرهنگ غربی را بر کشورهای دیگر تحمیل نکنند.

حمدالله فطرت، معاون سخن‌گوی امارت اسلامی، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «این گونه دنیای غرب که خواهان حقوق بشر غربی در افغانستان و در یک جامعه‌ی اسلامی است، این تطبیق فرهنگ غربی در افغانستان است و افغان‌ها این را به هیچ وجه نمی‌خواهند.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

با این همه، برخی از آگاهان نیز از رویکرد امریکا مبنی بر مسئله‌ی حقوق بشر انتقاد می‌کنند و باور دارند که امریکا با استفاده از مسئله‌ی حقوق بشر، به دنبال زیرفشار قراردادن کشورهایی مثل افغانستان است.

عبدالقدیر قانت، آگاه مسائل سیاسی، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «حقوق بشر به امریکا ابزاری شده است که از این طریق بر ملت‌های اسلامی و کشورهای ضعیف فشار وارد می‌کند.»

از سویی هم، این آگاهان می‌گویند که امارت اسلامی در بیش‌تر از دو سال گذشته برای بیرون‌رفت افغانستان از وضعیت بی‌سرنوشتی کنونی، در راستای حقوق بشر بر اساس شرایط کشور و همین گونه تشکیل حکومت فراگیر که از پیش‌شرط‌های مهم به‌رسمیت‌شناخته‌شدن این حکومت است، گام‌هایی که توقع می‌رفت را برنداشته‌ است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

محمدباقر محسنی، دیگر آگاه مسائل سیاسی، در این باره می‌گوید: «امارت اسلامی یک توجه لازم در بخش حقوق بشر و تشکیل حکومت فراگیر نکرده است. این خواست جامعه‌ی جهانی و هم خواست مردم افغانستان است. بنابراین، امارت اسلامی بر اساس نیازها و شرایط مردم افغانستان در این موارد توجه لازم داشته باشد.»

گفتنی است که در گزارش وزارت امور خارجه‌ی امریکا از انحصار قدرت در افغانستان نیز انتقاد و تأکید شده است که هم‌اکنون امریکا تصمیمی برای به‌رسمیت‌شناسی امارت اسلامی ندارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: