مسئولان ریاست تربیت بدنی زابل، می‌گویند که پس از گذشت بیش از دو دهه، برای نخستین بار رقابت‌های بازی‌های محلی میان ورزش‌کاران در این ولایت آغاز شد.

این رقابت‌ها از روز گذشته (جمعه، ۳ قوی) در شهر ترینکوت، مرکز زابل، آغاز شده است و تا سه روز ادامه می‌یابد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

به گفته‌ی مسئولان، این بازی‌ها میان ورزش‌کاران هفت ولسوالی زابل و به منظور احیای بازی‌های محلی قدیمی برگزار شده است.

رقابت‌های برگزارشده شامل «نیزه‌بازی»، کُشتی و چند بازی محلی دیگر است. هزینه‌ی برگزاری این بازی‌ها از سوی ریاست تربیت بدنی زابل و صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) پرداخت می‌شود.

احمد غلامی، رییس تربیت بدنی زابل، می‌گوید: «این بازی‌ها تا سه روز ادامه دارد. هدف ما احیای بازی‌های محلی قدیمی مانند کُشتی، نیزه‌بازی و دیگر بازی‌ها است که بودجه‌ی مالی این بازی‌ها از سوی ریاست تربیت بدنی زابل و یونیسف تأمین می‌شود.»

در همین حال، محمدحسن، یکی از اشتراک‌کنندگان نیزه‌بازی در این رقابت‌ها با ابراز خوش‌حالی به سلام‌وطندار می‌گوید که این بازی‌ها برای احیای بازی‌های محلی قدیمی در زابل برگزار می‌شود. او، از مسئولان  می‌خواهد که به بازی‌های محلی فراموش‌شده در این ولایت توجه و برای تسریع احیای آن‌ها تلاش کند.

محمدحسن، می‌افزاید: «من ۲۵ سال پیش این بازی را انجام دادم و از آن زمان دیگر بازی نکردم. بازی بسیار خوبی است. ما جمعه‌ها این بازی را انجام می‌دادیم؛ اما اکنون در کشور مان بازی آسان نیست.»

از سویی هم، شماری از افرادی که برای تماشای رقابت‌های بازی‌های محلی در زابل آمده اند، نیز می‌گویند این نخستین بار است که در این رقابت اشتراک می‌کنند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

نبی‌الله یکی از تماشاگران، می‌گوید: «من بسیار خوش‌حالم. این اولین بار است که این بازی را می‌بینم. امیدوارم این بازی در زابل ادامه پیدا کند؛ زیرا بازی بسیار لذت بخش و جذابی است.»

نیزه‌بازی که توسط اسب و ورزش‌کاران انجام می‌شود، افزون بر زابل، در بسیاری از ولایت‌های دیگر نیز طرف‌دارانی دارد؛ اما به دلیل کم‌توجهی به این بازی از سوی بیش‌تر شهروندان به فراموشی سپرده شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: