مقام‌های وزارت مالیه امروز در برنامۀ «حساب‌دهی دولت به ملت» در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت، می‌گویند که افغانستان ۱.۴ میلیارد دالر از شماری از کشورها و سازمان‌های خارجی بدهکار است. مقام‌های این وزارت می‌افزایند که در یک سال گذشته توانسته‌‌اند ۶.۱ میلیون دالر از این بدهی‌ها را پرداخت کنند.

نصرت‌الله محمود، رئیس عمومی خزاین وزارت مالیه، در این نشست می‌گوید که پس از روی‌کارآمدن دوبارۀ امارت اسلامی، این وزارت هیچ پولی از کشورها و سازمان‌های خارجی دریافت نکرده و این بدهی‌ها نیز میراث نظام جمهوری‌ست.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با این حال، معراج‌محمد معراج، رئیس عمومی عواید وزارت مالیه، می‌گوید که این وزارت در یک سال گذشته ۱۵۱ میلیارد افغانی درآمد جمع‌آوری کرده است و دیگر به کمک‌های خارجی در افغانستان نیاز نیست.

او می‌افزاید که وزارت مالیه در دولت پیشین، از فاسدترین نهادها به‌شمار می‌رفت، اما تلاش‌های آن‌ها سبب شده است که بساط فساد از این نهاد برچیده شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

از سویی هم، احمدولی حقمل، سخنگوی وزارت مالیه، در این نشست در مورد حقوق بازنشسته‌گان می‌گوید که ۴ میلیارد افغانی بودجه به آن‌ها اختصاص یافته است و به‌زودی تنخواه همۀ بازنشسته‌گان پرداخت خواهد شد.

با روی‌کارآمدن دوبارۀ امارت اسلامی در افغانستان، نخستین بار است که بودجۀ این کشور از درآمدهای داخلی تأمین می‌شود. پیش از این، وزارت مالیه بودجۀ کلی کشور را ۲۳۱ میلیارد افغانی اعلام کرده بود.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: