بیش‌تر شهروندان افغانستان ساکن در منطقه‌ی «آواکینت» ولایت «هاتای» ترکیه، از زمین‌لرزه در این ولایت زیان دیده و شمار زیادی نیز کشته و زخمی شده یا هم عضوی از خانواده‌ی خود را از دست داده اند.

ایشان امین، یک تن از باشندگان منطقه‌ی «آواکینت» در ولایت هاتای است که سال‌های بسیاری می‌شود در این جا زندگی می‌گذارند. او در زمین‌لرزه‌ی اخیر، خانه‌اش و اندوه‌ناک‌تر از آن، کاکا و خاله‌اش را نیز از دست داده است.

او می‌گوید: «بلی، از نزدیکان ما هم وفات کردند. یک کاکا و خاله‌‌ام را زمین‌لرزه از ما گرفت.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

بخش زیادی از خانه‌های رهایشی در منطقه‌ی «آواکینت» که شهروندان افغانستان در آن زندگی دارند، در اثر زمین‌لرزه ویران شده است و باشندگان آن اکنون زیر خیمه‌های موقتی شب‌وروز می‌گذرانند.

فدامحمد پیکان، معین وزارت صحت عامه‌ی حکومت پیشین افغانستان که به این منطقه رفته است، می‌گوید: «مردم این جا خیلی آسیب دیده‌ اند و خیلی از بناها از بین رفته ‌است؛ یعنی این مردم در درازمدت به کمک و دست‌گیری زیاد نیاز دارند.»

غفور توران، یک تن از شهروندان افغانستان در ترکیه که به این منطقه رفته است، نیز می‌گوید: «این جا تلفات جانی زیاد است و زیان‌های مالی بی‌حد زیاد است. تقریباً ۹۵ درصد خانه‌ها و جای‌ بودباش مردم تخریب شده‌ است.»

در کنار این، شهروندان افغانستان در برخی از بخش‌های دیگر ترکیه که از زمین‌لرزه آسیب دیده اند، از رسیدگی‌نشدن به نیازهای شان شکایت دارند.

گفته می‌شود آن‌هایی که مدرک قانونی زندگی در ترکیه ندارند و از زمین‌لرزه آسیب دیده ‌اند، بیش‌تر در معرض بی‌توجهی قرار دارند.

شاداب ژکفر، یک تن از شهروندان افغانستان در ترکیه، می‌گوید: «کمک‌ها قسمی که باید برسد، به ما نمی‌رسد. مهاجرانی که غیرقانونی اند، هیچ گونه صدا یا کمک خواسته نمی‌توانند تا به زخمی‌های شان یا مشکل آوار‌گی شان رسیدگی شود.»

در همین حال، سفارت افغانستان در انقره، از تلاش‌ها برای رسیدگی به همه شهروندان آسیب‌دیده از زمین‌لرزه در ترکیه اطمینان می‌دهد.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

محمدمصدق فقیری، معاون سفارت افغانستان در انقره، به سلام‌وطندار می‌گوید: «طبیعی است که در این گونه وقت‌ها کاستی‌هایی وجود می‌داشته باشد، شاه‌راه‌هایی که منتهی به این ولایت‌هاست بیروبار است. برخی گزارش‌هایی که به ما رسیده ‌است، مشکل ترانسپورت هم وجود دارد. مطمئناً کمک‌ها به همه جا می‌رسد، تیم ما تازه به شهر مالاتیا رسیده ‌است و حرف آن‌ها هم همین بود که هنوز برخی‌ها منتظر کمک‌های بیش‌تر اند.»

بر اساس معلوماتی که باشندگان محل با سلام‌وطندار شریک کرده اند، تا کنون بیش از ۱۵۰ شهروند افغانستان در ترکیه در نتیجه‌ی زمین‌لرزه جان باخته و بیش از ۲۰۰۰ تن دیگر خانه‌های شان را از دست داده ‌اند.

بامداد و پس از چاشت دوشنبه‌ی هفته‌ی گذشته، زمین‌لرزه‌های قوی‌ای بخش‌های مرزی ترکیه و سوریه را تکان داد که در نتیجه‌ی آن، تا کنون بیش از ۲۸ هزار تن در هر دو کشور جان‌های شان را از دست داده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: