وزارت امور خارجۀ آمریکا می‌گوید که هیأت آمریکایی به ریاست توماس وِست، نمایندۀ ویژۀ این کشور برای افغانستان و هیأت امارت اسلامی در دوحه، پایتخت قطر روی مسائل مبارزه با تروریسم، ثبات اقتصادی، حقوق بشر، حفاظت از کسانی که با تهدید روبه‌رو اند، گشایش مکتب‌ها به‌روی دانش‌آموزان دختر و مسائل دیگر، گفت‌وگو می‌کنند.

هم‌زمان با سفر هیأتی به ریاست امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه به قطر، آگاهان مسائل سیاسی به این باور اند که با توجه به دوقطبی‌شدن جهان و گفت‌وگوها میان هیأت‌های آمریکا و امارت اسلامی در استراتژی آمریکا و متحدانش در برابر امارت اسلامی تغییر و نرمش به‌میان آمده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

نصرت‌الله حق‌پال، از آگاهان مسائل سیاسی، در این باره می‌گوید این‌که قدرت‌های بزرگ جهان می‌خواهند صف‌های خود را تقویت کنند، از این رو آمریکا از پُرشدن خلای به‌میان‌آمده توسط روسیه و چین نگران است.

او می‌افزاید که آمریکا می‌خواهد این خلا را پُر کند؛ زیرا سیاست تعامل و گفت‌وگو با امارت اسلامی را در پیش گرفته است.

وزارت امور خارجۀ آمریکا نیز گفته است که در استفاده از سیاست انزوا نمی‌توان به هدف رسید، از این رو نیاز است تا روی موضوع‌هایی گفت‌وگو شود و نتیجه به‌دست بیاید.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

محب‌الله شریف، آگاه مسائل بین‌المللی، می‌گوید امارت اسلامی می‌داند که حکومت‌کردن به تنهایی کار مشکل است و آمریکا نیز می‌داند که اکنون بدیل دیگری ندارد. بنابر این همین عامل سبب شده است که دو طرف پس از مدتی روی گفت‌وگو بر سر مسائل مهم در قطر نشست برگزار کنند.

گفتنی‌ست که هیأت امارت اسلامی به ریاست امیرخان متقی روز گذشته به قطر رفته است. روزنامۀ واشنگتن‌پُست پیش از این گزارش داده بود که آمریکا و امارت اسلامی روی چه‌گونه‌گی آزادسازی دارایی‌های مسدودشده کار می‌کنند تا آن را در اختیار بانک مرکزی افغانستان قرار دهند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: