وجود یک اداره در مقر اصلی‌اش، یکی از رکن‌های اساسی حکومت و حکومت‌داری است؛ اما نبود ساختمان معیاری در موقعیت مشخص، باشندگان ولسوالی دشت قلعه‌ی تخار را سرگردان کرده است.

باشندگان ولسوالی دشت قلعه‌، به سلام‌وطندار می‌گویند که سال‌ها می‌شود مقام این ولسوالی ساختمان ندارد و کارمندان اداره‌ی این ولسوالی، به علت نبود ساختمان مشخص، در اداره‌های دیگر تقسیم شده اند و مردم ناگزیر اند به منظور اجرای کارهای شان، به چندین اداره‌ی دیگر نیز مراجعه کنند.

مراجعه‌گنندگان، هم‌چنان می‌گویند که ‌گاهی به دلیل سرگردانی زیاد عصر می‌شود و رسمیات به پایان می‌رسد. آنان، از مسئولان محلی خواهان ساخت یک ساختمان مشخص برای ولسوالی دشت قلعه هستند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

حمیدالله، باشنده‌ی ولسوالی دشت قلعه، در این باره می‌گوید: «نبود یک تعمیر معیاری در مقام ولسوالی دشت قلعه، مشکل اساسی است. وقتی که ما به ولسوالی مراجعه می‌کنیم، شماری از کارمندان به حوزه‌‌ی دریایی است، شماری آن‌ها به اداره‌ی شاروالی/شهرداری و بخش‌های دیگر و به خاطر نبود تعمیر مراجعین با مشکلات زیادی روبه‌رو اند.»

گلب‌الدین، دیگر باشنده‌ی ولسوالی دشت قلعه، هم می‌گوید: «کار ‌ما که در ولسوالی بند می‌شود، ولسوالی در وقت جنگ‌ها آتش گرفته بود. اگر در مدت بیست دقیقه طول بکشد، به خاطر تقسیم‌بودن کارمندان در موقعیت‌های مختلف به زودی اجرا نمی‌شود. یکی از کارمندان در یک بخش است و یکی در بخش دیگر. ما می‌رویم پیش یکی آن، او پیش دیگری می‌فرستد ما را. همین گونه تایم/زمان رسمیات هم تمام می‌شود و کار ما می‌ماند.»

عزیزالله، یکی دیگر از باشندگان ولسوالی دشت قلعه، هم‌چنان می‌گوید: «وقتی که مردم به ولسوالی مراجعه می‌کنند، با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند. خواست من به عنوان یک باشنده‌ی ولسوالی دشت قلعه این است که حکومت در این قسمت توجه جدی کند و یک اداره‌ی مشخص را به اداره‌ی ولسوالی تعیین کند که تمام کارمندان یک جا و نزدیک هم باشند.»

با این حال، مسئولان محلی در ولسوالی دشت قلعه، نبود ساختمان برای مقام ولسوالی را تأیید می‌کنند و می‌گویند با این که از ایجاد این ولسوالی سال‌ها می‌گذرد؛ اما تا کنون ولسوالی ساختمان اداری مشخصی ندارد و کارمندان آن در اداره‌های دیگر؛ چون شهرداری و اداره‌های دولتی اجرای وظیفه می‌کنند.

به گفته‌ی مسئولان محلی در ولسوالی دشت قلعه، اداره‌ی پیشین این ولسوالی که در نتیجه‌ی جنگ‌های گذشته آتش گرفته و سوخته است، نیز مربوط شهرداری دشت قلعه بوده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

سیدسرور سیدی، مدیر اجرایی ولسوالی دشت قلعه، به سلام‌وطندار نیز می‌گوید که به علت نبود ساختمان مشخص اداره‌ی ولسوالی، کار این اداره به کندی پیش می‌رود و کارمندان و مراجعه‌کنند‌گان را با مشکل روبه‌رو کرده است.

خواستیم در این باره دیدگاه مسئولان مقام ولایت تخار را نیز داشته باشیم؛ اما با تلاش‌های مکرر، موفق به دریافت پاسخ نشدیم.

دشت قلعه، یکی از ولسوالی‌های تخار است که در شمال این ولایت موقعیت دارد و با داشتن زمین‌های دولتی فراوان، هنوز مقام ولسوالی آن صاحب ساختمان مشخص نیست.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: