وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث، با ابراز نگرانی از آسیب‌پذیری شهروندان کشور از روی‌دادهای طبیعی می‌گوید که این روی‌دادها، همه‌ساله به هزاران تن خسارات جانی و مالی وارد می‌کند.

ملاجانان سایق، رئیس مرکز عملیات حالت‌های اضطرار وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث، به سلام‌وطندار می‌گوید که حدود ۸۵ درصد شهروندان در معرض خطر روی‌دادهای طبیعی قرار دارند و برف‌کوچ، سیل و زلزله به هزاران شهروند در سراسر کشور زیان وارد می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

سایق می‌افزاید: « تقریبا ۸۰ تا ۸۵ درصد مردم افغانستان آسیب‌پذیر و نیازمند کمک اند. بیش‌تر ولایت‌ها به‌ویژه ولایت‌های شمال و جنوب به کمک نیاز دارند. همین اکنون در ولایت‌های قندهار و هلمند سیل آمده و در ولایت‌های بدخشان و تخار نیز مشکلات بیش‌تر شده است.»

وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث طبیعی تأکید می‌کند که هرچند آماده‌گی‌ها برای جلوگیری از وقوع روی‌دادهای طبیعی گرفته شده است؛ اما این وزارت بودجۀ کافی برای مهار کلی آن ندارد.

در همین حال، عباس آخوند، وزیر دولت در امور رسیده‌گی به حوادث طبیعی امروز در برنامۀ روند توزیع کمک به خانواده‌های آسیب‌پذیر در کابل، از نهادهای امدادرسان خواست که به آسیب‌دیده‌گان روی‌دادهای طبیعی کمک کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که بر بنیاد گزارش‌ها، افغانستان یکی از آسیب‌پذیرترین کشورهای جهان در برابر روی‌دادهای طبیعی است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: