عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی دولت پیشین، صبح امروز پس از حدود یک‌ونیم ماه از هند به کشور بازگشت. بازگشت آقای عبدالله در حالی‌ست که در این اواخر شماری از چهره‌های سیاسی و مقام‌های دولت پیشین از طریق کمیسیون تماس با شخصیت‌های افغان، به کشور بازگشته‌اند.

با این حال، شماری از آگاهان مسائل سیاسی می‌گویند که امارت اسلامی نمی‌خواهد زمینۀ فعالیت چهره‌های مغایرش را فراهم کند. به باور آنان، بازگشت چهره‌های سیاسی بر وضعیت افغانستان بی‌اثر است؛ زیرا هنوز امارت اسلامی آمادۀ پذیرش نقش اپوزیسیون در کشور نیست.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

طارق فرهادی، آگاه مسائل سیاسی، در این باره می‌گوید: «حکومت فعلی افغانستان به‌دنبال برگشت کسانی‌ست که در کشور برای‌شان بیعت کنند و فعالیت سیاسی نداشته باشند. فعلاً ساختار سیاسی و تفکر این حکومت تحمل چهره‌ها و جریان‌های اپوزیسیون را ندارد.»

از سویی هم، برخی از آگاهان مسائل سیاسی باور دارند که حکومت سرپرست امارت اسلامی با آوردن چهره‌های سیاسی دولت پیشین به کشور، در پی استحکام حاکمیتش است.

میرویس آشفته، آگاه مسائل سیاسی، به سلام‌وطندار می‌گوید: «برگشت چهره‌هایی که کارنامۀ سیاسی خوبی در گذشته نداشته‌اند، آیندۀ سیاسی کشور و مردم را مبهم ساخته است. حکومت سرپرست به‌دنبال استحکام حاکمیت خویش است.»

عبدالله عبدالله و حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین کشور از معدود رهبران سیاسی دولت پیشین‌اند که پس از سقوط نظام جمهوری، هم‌چنان در کشور باقی مانده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این نخستین سفر آقای عبدالله در دوران امارت اسلامی به بیرون از کشور بود که برای دیدار خانواده‌اش به هند رفته بود و در آن‌جا دیدارهایی با شماری از مقام‌های خارجی نیز داشت.

این در حالی‌ست که امارت اسلامی از چندی به این‌سو کمیسیون تماس با شخصیت‌های افغان را برای بازگشت مقام‌های دولت پیشین به کشور، ایجاد کرده‌ است و از طریق آن تاکنون چندین تن به کشور بازگشته‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: