از دو روز به این‌سو گزارش‌هایی مبنی بر این‌که نشستی میان مقام‌های امارت اسلامی به رهبری ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر امارت اسلامی در شهر کندهار جریان دارد، پخش شده‌اند. هدف از برگزاری این نشست، حل اختلاف‌های داخلی میان مقام‌های امارت اسلامی و ایجاد تغییرات در کابینۀ حکومت سرپرست به‌منظور به رسمیت‌شناخته‌شدن از سوی جامعۀ جهانی گفته شده است.

سیداکبر آغا، یک تن از مقام‌های پیشین امارت اسلامی، برگزاری این نشست را تأیید می‌کند؛ اما وجود اختلاف‌ها میان مقام‌های امارت اسلامی را بی‌بنیاد می‌خواند. او می‌گوید که به احتمال بسیار هدف از برگزاری این نشست ایجاد تغییرات در کابینۀ حکومت سرپرست امارت اسلامی به‌منظور به رسمیت‌شناخته‌شدن از سوی جامعۀ جهانی باشد. به باور او، در این نشست روی موضوع‌هایی بحث نمی‌شود که استقلالیت افغانستان را زیر پرسش ببرد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، برخی منابع از کندهار به شرط افشانشدن نام‌شان به سلا‌م‌وطندار می‌گویند در این نشست که میان رهبران امارت اسلامی برگزار شده، تدابیر شدید امنیتی روی‌دست گرفته شده است و این نشست تاکنون جریان دارد.

به گفتۀ منابع، در این نشست رئیس‌الوزرای امارت اسلامی و معاونانش به‌شمول سرپرست وزیران دفاع و داخله​ ۱۵ عضو کابینه نیز شرکت دارند. منابع می‌‌افزایند که در این نشست روی تغییرات در کابینه به‌منظور به رسمیت‌شناخته‌شدن از سوی جامعۀ جهانی و اختلاف‌های میان خودی گفت‌وگو می‌شود.

از سویی هم، محمدحسن حقیار، یکی از اعضای پیشین امارت اسلامی می‌گوید این نشست، نشست کابینه است که از روز دوشنبه تاکنون میان اعضای آن و رهبران امارت اسلامی در کندهار جریان دارد و احتمال دارد برخی تغییرات در کابینۀ حکومت سرپرست امارت اسلامی ایجاد شود و افرادی تازه به‌عنوان اعضای کابینه معرفی شوند.

آقای حقیار به این باور است که در این نشست روی بسیاری از تغییرات اساسی توافق صورت نگیرد و امارت اسلامی نتواند خارجی‌ها را قناعت دهد تا آنان را به رسمیت بشناسند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «این نشست در مقایسه با نشست کابینه مهم و متفاوت است. به همین دلیل در کندهار و به ریاست رهبر امارت اسلامی برگزار شده است. به باور من، در این نشست روی پرچم و تغییرات و تبدیلات در اعضای کابینه بحث و گفت‌وگو می‌شود.»

تلاش کردیم در این باره دیدگاه سخنگویان امارت اسلامی را نیز داشته باشیم؛ اما آنان دربارۀ تأیید یا رد این موضوع چیزی نگفتند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: