یوگنی پریگوژن، بازرگان روس و از متحدان نزدیک ولادیمیر پوتین که از سوی آمریکا، اتحادیۀ اروپا و برخی کشورهای دیگر متهم به تأمین مالی گروه نظامی خصوصی «واگنر» است، گفته است که روسیه «تمدن رو به زوال غربی» را شکست خواهد داد.

گاردین برای پاسخ یوگنی پریگوژن دربارۀ شواهدی مبنی بر این‌که جنگ‌جویان واگنر در کشتارهای کشور مالی دخیل بودند، به او مراجعه کرد. پریگوژن در پاسخ گفت که او بارها و به‌طور مکرر گفته است که گروه واگنر وجود خارجی نداشته و هیچ ربطی به او ندارد.

این بازرگان می‌افزاید: «تمدنِ در حال فروپاشی غرب فکر می‌کند روس‌ها، مالی‌ها، شهروندان آفریقای مرکزی، کوبایی‌ها و خیلی از شهروندان کشورهای دیگر زباله‌های کشورهای جهان سوم‌اند. به یاد داشته باشید که این درست نیست… شما یک دستۀ منحرف و تأسف‌بار در حال انقراض هستید و ما چندین میلیارد تن هستیم. پیروزی از آن ما خواهد بود!»

پریگوژن می‌گوید او اتفاق‌هایی را که در مالی می‌افتد، از نزدیک دنبال می‌کند؛ جایی که جمعی از کشورهای غربی‌ از جمله آمریکا، بریتانیا، فرانسه و دیگر کشورها تلاش می‌کنند تا سیاست‌های برده‌گی را در آن‌جا و آفریقا دنبال کنند و این کشورهای غربی برای این منظور سال‌هاست که گروه‌های تروریستی را در مالی مستقر و سازمان‌دهی کرده‌اند.

یوگنی پریگوژن می‌گوید که این عمل به این دلیل انجام شده است تا جمعیت این کشور را در خوف نگه ‌داشته، ثروت‌شان را غارت کرده و پولی را که به اصطلاح به‌منظور عملیات حفظ صلح اختصاص یافته است، حذف کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

برخلاف گفته‌های پریگوژن، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجۀ روسیه، روز یک‌شنبه اذعان کرد که گروه واگنر در مالی و لیبیا فعالیت می‌کرد. لاوروف به یک شبکۀ تلویزیونی ایتالیایی گفت که واگنر در هر دو کشور آفریقایی حضور تجاری داشته است. با این حال، او موضع رسمی مسکو را که گروه واگنر با دولت روسیه ارتباطی نداشته، تکرار کرد.

مقام‌های غربی، کرملین را متهم می‌کنند که با استفاده از گروه واگنر منافع سیاسی و اقتصادی روسیه را در سراسر آفریقا و کشورهای دیگر گسترش می‌دهد. این گروه که به گروه‌های سوءاستفاده‌جوی حقوق بشری در سوریه و اوکراین نیز متهم است، به‌عنوان گروهی شناخته می‌شود که جنگ‌جویان و مشاورانش را در بیش از ۱۲ کشور مستقر کرده است.

پریگوژن اتهام‌ها مبنی بر این‌که گروه واگنر و ارتش مالی در کشتارها و دیگر سوءاستفاده‌های حقوق بشری دست داشته را نادرست می‌خواند. او می‌گوید: «متحدان غربی هر تروریستی را که توسط ارتش مالی کشته شده است، به‌عنوان غیرنظامی جا می‌زنند… در مورد جنایت‌های مورد ادعا نه من، نه کسانی را که من می‌شناسم و نه هم ارتش مالی، آن را مرتکب نشده‌اند.»

این بازرگان روس، ارتش فرانسه را به کشتار بی‌رحمانۀ غیرنظامیان و دفن آنان در نزدیکی‌های پایگاه‌های نظامی متهم می‌کند.

فرانسه در سال ۲۰۱۲ هنگامی که اسلام‌گرایان و دیگر گروه‌های شورشی یک ائتلاف نیرومند ایجاد کردند، در مالی نیروی نظامی مستقر کرد. امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه پس از قطع رابطه با حکومت نظامی در مالی، خروج نیروهایش از این کشور را اعلام کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

ارتش فرانسه ماه گذشته اعلام کرد که مزدوران گروه واگنر به‌منظور متهم‌کردن نیروهای در حال خروج فرانسه، اجسادی را در نزدیک یک پایگاه ارتش مالی دفن کردند. ارتش فرانسه می‌گوید که آن‌ها با استفاده از هواپیمای بی‌سرنشین سربازان ظاهراً سفیدپوستی را تصویربرداری کردند که اجساد را در نزدیکی پایگاه «گوسی» در شمال مالی زیر خاک می‌کردند.

پریگوژن که پس از برنده‌شدن قراردادهای پذیرایی از مهمانی‌های دولتی لقب «آشپز پوتین» را به خود اختصاص داده است، در سال ۲۰۱۸ از سوی آمریکا به تأمین مالی یک عملیات آن‌لاین به‌منظور تأثیرگذاری بر انتخابات سال ۲۰۱۶ ایالات متحده متهم شد. افزون بر این، پریگوژن به رهبری تلاش‌های نظام‌مند از طریق حساب‌های جعلی در رسانه‌های اجتماعی به‌منظور تأثیرگذاری بر افکار عمومی در آفریقا متهم شد؛ جایی که فیس‌بوک بارها حساب‌هایی را حذف کرده است که گمان می‌رود توسط عوامل گروه واگنر راه‌اندازی شده باشند.

او می‌گوید: «گاردین تلاش می‌کند تا با انتشار اخبار جعلی و دروغ آشکار به صورت من، روس‌های میهن‌پرست و مردم مالی تُف کند. ضرب‌المثلی وجود دارد: تلاش نکنید در مسیر خلاف باد ادرار کنید؛ زیرا خودتان در آن غرق می‌شوید. این فاجعه‌ها در مغز ملتهب شما که به بیماریی به‌نام نازیسم مبتلاست، اتفاق می‌افتد.»

منبع: گاردین

ترجمه: محمدعلی احمدی

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: