شماری از باشندگان ولسوالی احمدآباد پکتیا، از حکومت می‌خواهند که کار نیمه‌تمام بند آب‌گیر «مچَلغو» در این ولسوالی را از سر بگیرد. آن‌ها با مهم‌خواندن بند آب‌گیر مچَلغو برای کشاورزی، می‌گویند که با تکمیل کار ساخت آن، آب مورد نیاز کشت‌زارهای زیادی فراهم می‌شود.

جان محمد، از بزرگان قومی در منطقه‌ی مچَلغو، می‌گوید که حکومت بایستی کار نیمه‌تمام بند آب‌گیر مچَلغو را به پایان برساند. او می‌افزاید: «بخشی از کارهای این بند پیش رفته و نیم دیگرش باقی مانده است؛ خواست ما از حکومت این است که این بند را به گونه‌ی مکمل بسازد؛ اگر این بند ساخته شود، بسیاری از زمین‌های کشاورزی با آن آب‌یاری و به مردم کار ایجاد می‌شود.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

میرزا‌جان، دیگر باشنده‌ی ولسوالی احمدآباد پکتیا، می‌گوید که سال گذشته در اثر سرازیرشدن سیلاب‌ها، بخش‌هایی از بند آب‌گیر مچَلغو تخریب شده است. او می‌افزاید: «زمین‌های ما نیاز به آب‌یاری دارند؛ اگر این بند به گونه‌ی مکمل ساخته شود، به زمین‌های ما آب مورد نیاز می‌رسد؛ با ساخت این بند مشکلات کشاورزان حل می‌شود.»

بند آب‌گیر مچَلغو، افزون بر ولسوالی احمدآباد، می‌تواند به کشت‌زارها در ولسوالی‌های زرمت، سید‌کرم و شهر گردیز، مرکز پکتیا نیز آب فراهم کند.

در همین حال، مسئولان ولایتی پکتیا، وعده می‌سپارند که پس از منظوری بودجه، کار نیمه‌تمام بند آب‌گیر مچَلغو از سر گرفته خواهد شد.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

محمد‌کریم فاتح، رییس حوزه‌ی فرعی دریایی پکتیا، می‌گوید که کار ساخت بند آب‌گیر مچَلغو تنها ۳۰ درصد تکمیل شده و برای تکمیل بخش‌های باقی‌مانده تلاش‌ها در سطح وزارت جریان دارد. او می‌افزاید: «کار بند مچَلغو در زمان جمهوریت آغاز شده و تا ۳۰ درصد پیش رفته؛ ۷۰ درصد کار این بند باقی مانده است. ما به مردم اطمینان می‌دهیم که امارت اسلامی به تکمیل‌کردن این پروژه متوجه است.»

بر اساس معلومات، با ساخت بند مچَلغو، کم‌وبیش دو هزار و ۳۰۰ هکتار زمین آب‌یاری خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: