شماری از باشندگان شهر کابل، می‌گویند که هم‌زمان با گرم‌شدن هوا پرچاوی‌های برق نیز افزایش یافته و ساعت‌هایی از شبانه‌روز را به برق مورد نیاز شان دست‌رسی ندارند.

عبدالحمید، باشنده‌ی ناحیه‌ی دهم شهر کابل، می‌گوید که در شبانه‌روز بیش از ده ساعت به برق دست‌رسی ندارد. او می‌افزاید: «برق هیچ وقت ندارد؛ یگان روز اگر باشد؛ هشت شب برق می‌رود تا چهار صبح و اگر بعد از شام برق رفت، ده شب می‌آید.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

خلیل، باشنده‌ی ناحیه‌ی سیزدهم شهر کابل نیز، می‌گوید که یک شب در میان به برق دست‌رسی دارند. او می‌افزاید: «پرچاوی برق در ناحیه سیزدهم بسیار زیاد شده؛ یک شب است و یک شب نیست؛ از آغاز شب که برق می‌رود تا نُه شب؛ ما می‌خواهیم که برای ما برق کافی برساند.»

موسا، باشنده‌ی مکروریان شهر کابل که خیاطی می‌کند، می‌گوید که پرچاوی‌های برق بر کارش تأثیر منفی گذاشته است. او می‌‌افزاید: «به برق بسیار نیاز داریم؛ از شرکت برشنا می‌خواهیم که برای ما برق مورد نیاز را فراهم کند.»

با این حال، مسئولان شرکت برق‌رسانی افغانستان (برشنا)، می‌گویند که به دلیل استفاده‌ی بیش از اندازه از برق از سوی باشندگان کابل، پرچاوی‌های برق را افزایش داده اند.

حکمت‌الله میوندی، سخن‌گوی برشنا، می‌گوید که افزیش پرچاوی‌های برق دوام‌دار نیست و با حل این مشکل روند برق‌رسانی در پایتخت عادی خواهد شد. او می‌افزاید: «در کابل استفاده از برق بیش‌تر شده است و ما به خاطری که مشکل ایجاد نشود، این پرچاوی را وضع کرده‌ایم که این پرچاوی‌ها کوتاه‌مدت است و دوباره روند برق‌رسانی عادی خواهد شد.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

کم‌بود برق و دست‌رسی‌نداشتن به برق همه‌وقت، مشکل همیشگی شهروندان افغانستان بوده است. بر اساس آمار ارائه‌شده از سوی برشنا، از مجموع شهروندان افغانستان تنها ۳۸ درصد آن‌ها به برق دست‌رسی دارند.

مسئولان شرکت برق رسانی افغانستان، می‌گویند که برای حل بنیادی پرچاوی برق پلان استراتیژیک را آماده کرده اند که  با عملی‌سازی آن در پنج سال آینده، هزار میگاوات برق از منابع آبی تأمین خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: